Trwają przygotowania do 13. Rodzinnej Majówki Rowerowej z ks. bp. Marianem Florczykiem. Cykliści jak zwykle pokonają trasę z Kielc do Borkowa. W tym roku wyruszą w trasę 19 maja. Wydarzenie, w którym co roku bierze udział ok. tysiąca osób, nawiązuje do daty urodzin Jana Pawła II, które przypadają 18 maja.
Licząca ponad 20 kilometrów trasa jest dostosowana do możliwości dzieci, dorosłych i starszych.
– Najważniejszy jest rodzinny, wspólnotowy charakter rowerowej majówki – zaznacza inicjator spotkań, ks. bp Marian Florczyk. – Należy zabrać ze sobą przede wszystkim wzajemną życzliwość – mówi biskup. Apeluje o to, by uczestnicy nie ścigali się ze sobą. Istotą nie jest rywalizacja i wyścig, tylko wspólna jazda, rozmowa i nawiązywanie nowych znajomości.
Rodzinna Majówka Rowerowa rozpocznie się 19 maja o godzinie 10.00, przed kielecką katedrą. W Kielcach rowerzyści przejadą ulicami: Jana Pawła II, Ściegiennego, Barabasza, al. Legionów, Szczepaniaka i Wybraniecką. Następnie skierują się w stronę Dymin i Kaczyna, gdzie w miejscowym kościele odbędzie się modlitwa w intencji mam.
Nad bezpieczeństwem będą czuwali świętokrzyscy policjanci. Jak mówi komisarz Tomasz Janik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji, każdy powinien zadbać o odpowiednie przygotowanie roweru. Należy sprawdzić stan hamulców, oświetlenie, przygotować kask i kamizelkę odblaskową oraz przestrzegać przepisów ruchu drogowego.
O bezpieczeństwo uczestników rowerowej majówki zadba także Radio Kielce, które przygotuje 500 kamizelek odblaskowych. Chętni do udziału w Rodzinnej Majówce Rowerowej powinni pobrać i wypełnić kartę zgłoszeniową. Od poniedziałku będzie ona dostępna we wszystkich obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Będzie można ją pobrać także ze strony Radia Kielce. Wypełnione karty można złożyć między 14, a 17 maja w Hali Legionów w Kielcach lub przekazać organizatorom na miejscu zbiórki w dniu wyjazdu.
Majówka rowerowa zakończy się nad zalewem w Borkowie, gdzie zaplanowano wspólny posiłek, występy artystyczne i konkursy. W związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości, część z nich będzie związana z tematyką niepodległościową. Organizatorzy zachęcają też wszystkich rowerzystów do założenia biało-czerwonych strojów lub zamontowania przy rowerach niewielkich flag.
Wydarzenie organizują diecezja kielecka, MOSiR, gmina Daleszyce i świętokrzyska policja.