Grupa młodzieży z Izraela wzięła udział we wspólnych warsztatach z uczniami Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach. Do placówki przyjechało 150 młodych ludzi z Zichron Yaakov.
Podczas zajęć, Polacy i Izraelczycy szlifują język angielski i przełamują stereotypy na temat swoich narodowości. Zajęcia są oparte o poezję.
– Wśród tekstów, którymi się zajmują są wiersze polskich poetów, nawiązujące do II wojny światowej i zagłady oraz utwory żydowskich twórców, których wojna zastała w Polsce – mówi ks. Jacek Kopeć, dyrektor szkoły.
Po warsztatach młodzież spotyka się na sali gimnastycznej, gdzie odbywają się prezentacje dotyczące kultury obu państw. Polacy uczą Izraelczyków np. poloneza i tańca belgijskiego.
– Celem projektu jest umożliwienie uczniom z Izraela i Polski wzajemnego poznania się – mówi jeden z nauczycieli z izraelskiej szkoły Erez Mishali. – Chcemy budować mosty między naszymi narodami. Chcemy też dobrze spędzić ze sobą czas i nawiązać nowe przyjaźnie – mówił Erez Mishali.
Uczniowie z Zichron Yaakov w Izraelu, co roku przyjeżdżają do Polski. Odwiedzają miejsca holocaustu i te – upamiętniające Polaków, którzy ratowali Żydów. Wczoraj odwiedzili Auschwitz. Jutro wybierają się do Majdanka i Treblinki. Zwiedzą też Warszawę i Tykocin. W grupie z Izraela są uczniowie, których przodkowie pochodzili z Polski. Przykładem jest Amit Ptashnik, której dziadek wraz z rodziną ukrywał się podczas wojny w lesie, w okolicach Łukowa. Niemcy ich znaleźli i zamordowali. Uratował się tylko dziadek, który później wrócił w to miejsce i pochował swoich bliskich. Jest tam grób, który Amit odwiedza podczas każdego swojego pobytu w Polsce.
Spotkanie z młodzieżą z Izraela jest częścią programu „Zachować Pamięć”, opracowanego przez warszawski Ośrodek Rozwoju Edukacji. Patronują mu Instytut Yad Vashem, polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej i izraelski odpowiednik resortu.