W centrum Parku Miejskiego w Kazimierzy Wielkiej stanie tężnia solankowa. To jeden z pomysłów władz miasta, które przygotowują się do rewitalizacji centrum miejscowości. Obiekt ma być jedną z głównych atrakcji turystycznych miejskich zalewów, które także czeka kompleksowa modernizacja.
Ratusz ogłosił już konkurs, który ma wyłonić najlepszą koncepcję urbanistyczno-architektoniczną dla tego miejsca i liczy, że niebawem znajdujące się w centrum miasta zalewy zmienią swoje oblicze.
Ryszard Skowron, naczelnik wydziału inwestycji w kazimierskim ratuszu, informuje, że prace modernizacyjne mają dotyczyć głównie zbiornika nr 1. Ich szczegółowy zakres będzie znany w maju po rozstrzygnięciu konkursu. Naczelnik przypomina, że zalewy powstały w XIX wieku, jako wodne zaplecze dla cukrowni „Łubna”. Podkreśla, że na ich terenie od lat nie prowadzono żadnych prac.
– Przebudowany zostanie na pewno znajdujący się na wyspie budynek i jego najbliższe otoczenie. Obiekt będzie dalej służył jako punkt gastronomiczny. W planach mamy również budowę mola i ścieżek turystycznych wokół zbiorników – dodaje.
Władze miasta planują również budowę tężni solankowej. Burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch tłumaczy, że byłby to duży obiekt z zadaszeniem w formie parkowej altany, pod którą goście mogliby odpocząć korzystając ze zdrowotnych, inhalacyjnych właściwości.
– Integralną częścią każdego uzdrowiska muszą być tereny spacerowe i rekreacyjne, a takie pojawią się w mieście po modernizacji zalewów – dodaje burmistrz.
W projekcie rewitalizacji centrum miasta, oprócz modernizacji terenów wokół zalewów, znalazła się również m.in. przebudowa byłego dworca PKS, miejskiej targowicy i Rynku oraz utworzenie Centrum Aktywności Obywatelskiej w budynku dawnego przedszkola.
Rewitalizacja Kazimierzy Wielkiej będzie kosztowała około 19 milionów złotych. Znaczną część tej kwoty, bo prawie 14 milionów złotych, pokryje unijna dotacja.