W Sandomierzu odbył się Wieczór Kolęd i Tańców Polskich połączony z jubileuszem 20-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Sandomierska i 30-leciem pracy choreograficznej jego koordynatora Dariusza Bukowskiego.
Zespół tworzą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Sandomierzu, ale podczas dzisiejszego wieczoru wystąpili także byli członkowie tej grupy. Można było zobaczyć tańce narodowe i regionalne. Jak powiedział Dariusz Bukowski, to jest budujące, że nawet po latach ludzie chętnie wracają do tego, czego nauczyli się tańcząc w zespole i że te zamiłowania pozostają na dłużej, niż tylko kilkuletni okres nauki w szkole podstawowej. Podkreślił jak ważna jest kultura ludowa będąca częścią naszej narodowej tożsamości.
– Polska przeżyła 123 lata niewoli m.in. dlatego, że rodacy krzewili swoją kulturę: język, śpiew i taniec. To było i jest silnie zakorzenione w naszej świadomości i zostanie na zawsze – dodał choreograf.
Dzieci tańczące w Zespole Ziemia Sandomierska mówiły naszej reporterce, że to dla nich radość i energia. Zapewniały, że szybko i chętnie uczą się kroków i układów choreograficznych.
Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski wręczył listy gratulacyjne na ręce Dariusza Bukowskiego. Powiedział, że Zespół Ziemia Sandomierska ma swoją ważną rolę w mieście, uświetnia miejscowe wydarzenia, promuje miasto występując z koncertami i osiągając sukcesy. Wyraził słowa uznania pod adresem koordynatora zespołu, jego zaangażowania i umiejętności. Jak na urodziny przystało, był tort ufundowany przez włodarza miasta.
Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Sandomierska odniósł wiele sukcesów. Był m.in. laureatem i zdobywcą Grand Prix na festiwalach międzynarodowych w Rimini we Włoszech, w Kijowie na Ukrainie oraz w Przemyślu. Jest wielokrotnym laureatem wojewódzkich przeglądów zespołów tańca ludowego.
Podczas Wieczoru Tańców i Kolęd Polskich na scenie wystąpiły również: Zespół Pieśni i Tańca Siarkopolanie, zespół ludowy z Wrzaw, Uniwersytet III Wieku z Gorzyc i Formacja Taneczna Paradox.