W sobotę o godz. 11 w Kraśniku (woj. lubelskie) rozpoczęła się konwencja PSL, podczas której zaprezentowany ma zostać program ludowców na wybory samorządowe. Wśród jego założeń jest m.in. odejście od centralizacji państwa, stworzenie samorządów „przyjaznych” rodzinie i przedsiębiorcom.
Sobotnia Konwencja Krajowa Samorządowa PSL, jest początkiem kampanii ludowców przed tegorocznymi wyborami samorządowymi. Podczas obrad zostanie zaprezentowany plan dla „małych ojczyzn”. Głos zabrać ma prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Lider Stronnictwa podkreśla, że jego ugrupowanie w wyborach samorządowych „chce iść własną drogą”.
– Polska nie jest skazana na wybór między PiS-em i anty-PiS-em. Dla nas pójście własną drogą, podmiotowość jest bardzo ważna. Tego też oczekują od nas nasi wyborcy – uważa Kosiniak-Kamysz.
Szef PSL nie wyklucza jednocześnie współpracy w wyłonieniu wspólnych kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Lider partii w Lubelskiem Krzysztof Hetman tłumaczy, że konwencja samorządowa PSL odbywa się „jak najbliżej” ludzi i społeczności lokalnych.
– Dlatego wyjeżdżamy poza duże aglomeracje poza Łódź, poza Warszawę – mówi europoseł PSL
Również ze wstępnego dokumentu programowego PSL, który ma zostać zaprezentowany na konwencji w Kraśniku – do którego dotarła PAP – wynika, że ludowcy chcą odejścia od państwa scentralizowanego. Stronnictwo chce zwiększenia wpływu mieszkańców na decyzje podejmowane w ich najbliższym otoczeniu.
W swym programie PSL podkreśla także konieczność stworzenia samorządów przyjaznych rodzinie, które mają tworzyć im jak najlepsze warunki do życia. Chodzi o zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji oraz zachęcanie do aktywności. Aby osiągnąć ten cel, ludowcy proponują m.in. darmową komunikację dla dzieci, bezpłatne żłobki i kluby malucha, „Godzinę dla Rodziny” – skrócenie o godzinę czasu pracy rodzicom dzieci do 10. roku – oraz zwolnienie rodziców z opłat parkingowych.
Zgodnie ze strategią wyborczą, PSL chce uczynić samorządy „przyjazne” młodym. Stronnictwo chce zagwarantować absolwentom szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy nie ukończyli 30 lat, gwarancję otrzymania dwuletniego zatrudniania na umowie o pracę. Proponują także „Ziemię za złotówkę” dla młodych rodzin – program miałby polegać na tym, że osoby do 35. roku życia będą mogły nabywać za symboliczną złotówkę działkę budowlaną z zasobów państwowych.
Politycy Stronnictwa przygotowali też propozycję dla seniorów. Chcą wprowadzenia emerytury bez podatku i wprowadzenia karty seniora – upoważniającej wszystkich emerytów do darmowego korzystania z transportu publicznego oraz wszystkich samorządowych placówek kulturalnych i sportowych, a także bezpłatnego i uprzywilejowanego używania miejsc parkingowych w strefach płatnego parkowania. PSL zamierza także wprowadzić system teleopieki geriatrycznej.
Stronnictwo planuje dokonanie takich zmian w samorządach, aby stały się one „przyjazne” przedsiębiorcom. Wśród pomysłów jest m.in. podniesienie kwoty bezzwrotnej na rozwój start-upów z 20 tys. zł do 50 tys. zł oraz 0 proc. CIT dla małych i średnich firm.