„Jesteśmy dla Was” – pod takim hasłem w Sandomierzu zorganizowano dzisiaj forum, którego celem było przedstawienie możliwości wspierania rodzin osób niepełnosprawnych. W hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji swoje stoiska miało kilkanaście instytucji, organizacji, stowarzyszeń, ośrodków rehabilitacyjno-wychowawczych oraz szkół zajmujących się osobami niepełnosprawnymi.
Agnieszka Zelik z Ośrodka Pomocy Społecznej, który był organizatorem forum powiedziała, że główną ideą było zgromadzenie w jednym miejscu, jak największej liczby takich podmiotów. Ma to szczególne znaczenie dla rodziców, którzy w momencie, gdy urodzi się im niepełnosprawne dziecko są tym tak bardzo zaskoczeni, że nie wiedzą, gdzie powinni się udać, aby znaleźć pomoc i cenne wskazówki, jak postępować.
Rodzice uczestniczący w spotkaniu zwracali uwagę na jeszcze jeden duży problem, czyli brak tolerancji dla niepełnosprawnych dzieci, co przejawia się m. in. wnikliwym przyglądaniem się i złośliwymi komentarzami. Magdalena Wolanin, mama 15-letniej Julki z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem powiedziała, że wychodząc na ulicę ze swoją córką nigdy nie czuje się w pełni komfortowo. Inaczej jest w większych miastach, gdzie nie spotkała się z przykrymi sytuacjami.
Dominika Garboś, mama kilkuletniego autystycznego chłopca powiedziała, że ludzie bardzo nieprzyjaźnie reagują na zachowania autystyczne, które odbiegają od norm, do jakich jesteśmy przystosowani i wzbudzają ich ciekawość. Bywają sytuacje, że próbują karcić dziecko za sposób zachowania, wygłaszają porady, źle odnoszą się też do rodziców, ale – zdaniem naszej rozmówczyni – powoli to się zmienia na lepsze.
Podczas forum mówiono także o tym, jakie korzyści dla ludzi zdrowych daje kontakt z niepełnosprawnymi. Justyna Piórkowska z Fundacji La Zebra prowadzącej Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzcinie stwierdziła, że osoby niepełnosprawne, z którymi przebywa na co dzień, nauczyły ją cierpliwości, szacunku do drugiego człowieka i nawiązywania pozytywnych relacji.
Forum pod hasłem „Jesteśmy dla Was” zorganizowano po raz pierwszy.