Stowarzyszenie Kultur Wszelakich ze Skalbmierza chce przy udziale młodzieży odwzorować miasto w wersji wirtualnej. Ma to umożliwić popularna gra komputerowa Minecraft. Działacze uważają, że dzięki inicjatywie gracze z całego świata będą mogli poznać zabytki i atrakcje miejscowości, a młodzież, która będzie tworzyła wirtualny obraz sama będzie mogła lepiej poznać jej historię.
Dyrektor skalbmierskiego Ośrodka Kultury i wiceprezes Stowarzyszenia Kultur Wszelakich Agata Jackiewicz tłumaczy, że inicjatywa wpisuje się w obchodzoną w tym roku 675. rocznicę lokacji miasta i jubileusz 800-lecia od pierwszej historycznej wzmianki o Skalbmierzu. Dodaje, że projekt, który będzie realizowany od stycznia już dziś wzbudza duże zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży.
– Gracze z całego świata będą mogli korzystać z tej gry i wirtualnie zwiedzać nasze miasto – mówi dyrektor skalbmierskiego Ośrodka Kultury.
Pomysłodawcą odtworzenia Skalbmierza w grze Minecraft jest uczeń VII klasy tamtejszej Szkoły Podstawowej Aleksander Jackiewicz. Wyjaśnia, że gra to otwarty świat zbudowany z obiektów 3D, głównie sześcianów. Celem każdego z graczy w tym świecie jest przede wszystkim przetrwanie oraz tworzenie nowych obiektów. Użytkownicy mogą stworzyć wszystko, a ogranicza ich tylko wyobraźnia. Aleksander Jackiewicz uważa, że w wirtualnym obrazie nie może zabraknąć skalbmierskiej zabytkowej świątyni i rynku miasta, które będą punktami odniesienia do kolejnych budowli i miejsc. Dodaje, że zbudowanie miasta od podstaw, nie będzie łatwym zadaniem.
– Będziemy potrzebowali wiele zdjęć naszego miasta, ale liczymy, że nam się uda, ponieważ jest to ciekawa inicjatywa. Liczymy również na dobrą zabawę przy tworzeniu obrazu – podkreślił Aleksander Jackiewicz.
Pomysł młodzieży przypadł do gustu burmistrzowi Skalbmierza, Michałowi Markiewiczowi. Jak powiedział – nie miał okazji do tej pory grać w Minecrafta, ale zapewnił, że będzie jednym z pierwszych, który to wirtualne miasto postara się zwiedzić. Jego zdaniem – będzie to idealna okazja do promocji miasta i gminy w wirtualnym świecie graczy z całego świata.
Młodzież ze Skalbmierza będzie również pracowała nad filmem dokumentalnym poświęconym historii miasta oraz wydarzeniom jubileuszowym, które obchodzone były w miejscowości w tym roku. Realizacja projektu możliwa jest dzięki unijnej dotacji, którą udało się pozyskać za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Perły Ponidzia”.