Znane produkty i surowce pochodzące z Ziemi Kieleckiej będzie można obejrzeć w Archiwum Państwowym w Kielcach. Instytucja przygotowuje wystawę z okazji Powszechnego Zjazdu Archiwistów Polskich, który odbywa się co 5 lat i po raz pierwszy zostanie zorganizowany w Kielcach.
Ekspozycja pt „Znane i mniej znane Ziemi Kieleckiej” będzie składała się z dwóch części. Pierwsza, złożona z 40 plansz będzie dostępna od jutra na kieleckim Rynku. – Na starych fotografiach będzie można zobaczyć np. popularnego w kraju i za granicą Stara – zapowiada Wiesława Rutkowska, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach.
Dwa powstałe w Starachowicach pojazdy brały udział np. w Rajdzie Paryż-Dakar w 1988 roku. Ciężarówki jeździły także na ekspedycje naukowe np. do najgłębszej jaskini świata w Pirenejach.
Ważnym regionalnym produktem jest też świętokrzyski marmur. Była z nich wykonana np. pierwsza Kolumna Zygmunta, która przetrwała 242 lata.
Drugą część wystawy będzie można oglądać od 18 września w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach. Zostaną na niej pokazane konkretne przedmioty i surowce oraz związane z nimi ciekawostki, pochodzące z 20 instytucji oraz ze zbiorów prywatnych. – Będzie m.in. porcelana ćmielowska, pralka „Frania”, motocykl SLH z 1938 roku i ostatnia polska szabla bojowa „Ludwikówka” – dodaje Wiesława Rutkowska.
Taką szablę otrzymał od zakładu SHL generał Edward Rydz-Śmigły z okazji nominacji na Marszałka Polski. Będą też eksponaty z zakładów Mesko, np. przeciwpancerny pocisk rakietowy „Malutka” oraz dawne sprzęty domowe, np. sokowirówki i miksery. Wiele z tych produktów nie jest kojarzonych z Ziemią Kielecką.
Wystawę obejrzą m.in. uczestnicy Powszechnego Zjazdu Archiwistów Polskich, który rozpocznie się w Kielcach 20 września. Swój udział w tym wydarzeniu zapowiedziało ponad 700 osób z Polski, Węgier, Czech, Litwy, Rosji i Kataru. – Tematyka będzie związana m.in. z archiwizacją dokumentów elektronicznych, które wypierają dokumentację papierową – mówi Wiesława Rutkowska. Archiwiści muszą być przygotowani na przyjmowanie i właściwe wieczyste przechowywanie dokumentów w formie cyfrowej.
VII Powszechny Zjazd Archiwistów Polskich odbędzie się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Poprzednie spotkania odbywały się m.in. we Wrocławiu, Krakowie i Szczecinie.