Wszystkie powiaty regionu świętokrzyskiego zaprezentowały się podczas Wojewódzkiego Święta Plonów. Na scenie ustawionej na lotnisku w Masłowie można było podziwiać różne tradycje dożynkowe z całego województwa. Każda reprezentacja wystąpiła z barwnym wieńcem dożynkowym w kształcie korony, który zwyciężył podczas dożynek powiatowych.
Powiat ostrowiecki reprezentował wieniec autorstwa Renaty Marzec z gminy Bałtów. powiedziała ona, że zbieranie materiałów i praca nad kompozycją trwały całe wakacje. Wieniec jest wyjątkowo okazały. Składa się ze wszystkich podstawowych zbóż, a także kwiatów suchych, lnu i świeżych kwiatów, które dodają kompozycji wyrazistości. Są to np. bukszpan, kalina, słoneczniki i nawłoć.
Współorganizujący Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie starosta kielecki Michał Godowski stwierdził, że ośpiewanie wieńców jest najważniejszym elementem spotkania. Wieniec jest niezwykłym symbolem, który niegdyś oznaczał zakończenie żniw i był symbolem sukcesu gospodarza.
Aleksandra Ołubiec z Kunowa przyznała, że udział w dożynkach jest dla niej ważny ze względu na możliwość prezentowania lokalnej kultury i tradycji ludowej. Według niej, jeśli będziemy się wstydzić swojej historii, to będziemy ubodzy duchem. Poza tym, dożynki są wspaniałą okazją do spotkań z innymi ludźmi i wspólnej zabawy. Pani Aleksandra mieszka od lat w Kunowie, ale podkreśla, że urodziła się na wsi i praca w gospodarstwie nie jest jej obca.
Andrzej Bozowski z gminy Bieliny w swoim gospodarstwie zajmuje się głównie uprawą truskawek, a także produkcją zbóż. Według niego, tegoroczne plony były dość dobre. Udało się uzyskać np. 7 ton pszenicy z hektara. Gorzej sytuacja wyglądała jeśli chodzi o wczesne odmiany truskawki. Niektóre odmiany wymarzły w 50%. Jednak dobra cena zrekompensowała straty.
5 rolników otrzymało dziś odznaki honorowe zasłużonych dla rolnictwa, przyznawane przez resort rolnictwa i rozwoju wsi. Odznaczenia wręczyła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Wojewoda podkreśliła, że dożynki są znakomitą okazją do podziękowania rolnikom za trud wkładany w ich codzienną pracę. Dodała, że jest to jeden z najtrudniejszych zawodów, w którym trudno chociażby o wakacje.
2017 rok nie jest łatwy dla rolników, ale pomoc dla tych, którzy ponieśli straty chociażby w wyniku przymrozków została już uruchomiona przez polski rząd – mówił senator Krzysztof Słoń. Polityk ma nadzieję, że pomoc rządowa okaże się wystarczająco skuteczna szczególnie dla sadowników, którzy stracili najwięcej. Rolnictwo nie jest archaiczne, ale może być bardzo ważną i dochodową gałęzią polskiej gospodarki. Popyt wewnętrzny na bardzo dobre polskie produkty rolne nie wystarczy. Niezbędne jest otwarcie nowych rynków zbytu. Polski rząd intensywnie działa, by wesprzeć w tym względzie rolników – dodał senator.
XVII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie zakończy o godzinie 20.00 koncert Czerwonych Gitar.