W sandomierskim Nadbrzeziu trwają miejskie dożynki. Rozpoczęła je msza święta dziękczynna, po której zebrani przeszli w korowodzie z wieńcami dożynkowymi Nadbrzezia i Zarzekowic. Następnie delegacje tych osiedli wraz z kapelą i dziećmi z Zespołu Pieśni i Tańca Sędomir paradowali ulicami miasta, jeżdżąc dwoma wozami przystrojonymi w zielone gałązki i kolorowe wstążki.
Wśród muzyków z kapeli był pochodzący z Nadbrzezia Jan Maciej Krysa, który powiedział, że dla niego dożynki są ważnym wydarzeniem, w którym uczestniczy od młodzieńczych lat. Przypomniał, że dawniej w Nadbrzeziu młodzież i pozostali mieszkańcy z wielkim zapałem przygotowywali święto plonów, grała kapela, były przyśpiewki z tekstami specjalnie ułożonymi na tę okoliczność, organizowano zabawę taneczną.
Sandomierz. Dożynki miejskie
W miejskich dożynkach uczestniczyły władze miasta. Jak powiedział przewodniczący Rady Miasta Piotr Chojnacki – dożynki, to piękna tradycja, którą trzeba kultywować.
– Ta tradycja przypomina o dawnych wartościach ziemiańskich i wiejskich tego terenu. Do dzisiaj zachował się charakter rolniczy Nadbrzezia. Uprawia się tam głównie zboża i trochę owoców i warzyw. Tegoroczne plony owoców będą jednak niewielkie ze względu na wiosenne przymrozki, a plonowanie zbóż mieszkańcy określają jako przeciętne – dodał.
Drugą częścią dożynek będzie festyn, który rozpocznie się o godzinie 17.30 po poświęceniu figury Matki Boskiej Fatimskiej. Będzie obrzęd święta plonów i przyśpiewki ludowe, zabawa taneczna oraz występ teatru ognia.
Dożynki w Nadbrzeziu zorganizowano dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego.