Kielecki magistrat ubiega się o unijne pieniądze na remont dawnego budynku Archiwum Państwowego i przystosowanie obiektu do stworzenia Centrum Lalki Teatralnej. Projekt został złożony do Regionalnego Programu Operacyjnego i czeka na ocenę formalną. W miejscu dawnej synagogi ma powstać m.in. galeria, w której będą prezentowane lalki kieleckie i sprowadzane z różnych stron świata. Oferta ma być skierowana głównie do dzieci i młodzieży.
– Chodzi o ożywienie ważnego dla Kielc budynku – mówi Mieczysław Pastuszko, dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi w kieleckim ratuszu.
Centrum Lalki Teatralnej wydaje się być unikatowym pomysłem, który ma wypromować to miejsce i stać się ważnym ośrodkiem kultury w Kielcach.
Koncepcję działania Centrum Lalki Teatralnej opracował zespół ekspertów, pod przewodnictwem Roberta Drobniucha, dyrektora Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Na parterze ma powstać wystawa stała, wprowadzająca w świat teatru. Będzie oparta głównie o kieleckie lalki teatralne. Pozwoli poznać historię teatru, która jest też częścią historii miasta. Z kolei zagraniczne lalki, przybliżające inne kultury, będą prezentowane podczas wystaw czasowych na pierwszym piętrze. Będzie tam też scena, na której mają się odbywać koncerty i spektakle.
Nowy obiekt ma być współprowadzony przez Teatr „Kubuś” oraz Muzeum Zabawek i Zabawy. Teatr będzie odpowiadał za część artystyczno-edukacyjną. Z kolei muzeum będzie zarządzać obiektem, prowadzić zajęcia związane z muzealnictwem i pracownie konserwatorskie.
– Budynek jest położony w pasie zieleni, pomiędzy jezdniami alei IX Wieków Kielc. Zaplanowano już wstępnie, jak mogłoby wyglądać bezpieczne dojście do obiektu – dodaje Mieczysław Pastuszko.
W planach jest pasaż dla pieszych od ulicy Pelca. Chodnik, pozwalający na swobodne i bezpieczne dojście do budynku miałby być zaprojektowany i wykonany w pasie drogowym.
Koszt stworzenia Centrum Lalki Teatralnej jest szacowany na 8 milionów złotych. Jeśli udałoby się dostać dotację, to prace rozpoczęłyby się za 3 lata i potrwały rok.