Piątego sierpnia pod hasłem „Idźcie i głoście. Z Maryją niesiemy światu Chrystusa” rozpocznie się 36. Piesza Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę. Pątnicy tradycyjnie spotkają w Wiślicy, gdzie odbędzie się wspólna msza pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Następnego dnia 13 grup wyruszy w drogę, by 13 sierpnia, po pokonaniu 210 kilometrów, dotrzeć do jasnogórskiego sanktuarium.
Większość trasy przebiega przez diecezję kielecką m.in. przez Chmielnik, Pińczów, Morawicę, Kielce, Piekoszów i Włoszczowę. – Jest to okazja, by spotkać się z diecezjanami i skorzystać z ich gościnności, która jest urzekająca – mówi biskup Jan Piotrowski, który także planuje udział w pielgrzymce. Dodaje, że lubi także czas postojów, kiedy może porozmawiać z ludźmi oraz wysłuchać ich opinii o różnych działaniach i wydarzeniach w diecezji. – Czasem można się dowiedzieć rzeczy, które inaczej nie dotarłyby do biskupa. To bardzo potrzebny czas dla każdego pasterza – mówi hierarcha.
Tegoroczna kielecka pielgrzymka będzie nawiązywała do ważnych rocznic: 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, 140-lecia objawień w Gietrzwałdzie i setnej rocznicy objawień w Fatimie. Codziennie pielgrzymi będą rozważać objawienia z innego kontynentu i modlić się za tamtejszych mieszkańców – informuje ksiądz Jacek Iwan, kierownik pielgrzymki. Rozważane będą m.in. objawienia Matki Bożej w Australii, w Wietnamie, Guadalupe w Meksyku, francuskim La Salette i Lourdes.
4 sierpnia, po raz 34., wyruszą także piesze pielgrzymki z Sandomierza i Ostrowca Świętokrzyskiego. Będzie im towarzyszyło hasło „Nieść światło Ewangelii”. Z Ostrowca wyruszą dwie grupy: złota i błękitna. Grupę z parafii Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Św. poprowadzi ksiądz Mariusz Wasil. Organizatorzy liczą na udział ok. 200 osób. Są tacy, którzy chodzą od początku i czują się tu, jak w rodzinie.
Do pielgrzymki można dołączyć nawet na jeden dzień. – Osoby, które idą po raz pierwszy powinny pamiętać o przygotowaniu technicznym – mówi rzecznik pielgrzymki kieleckiej Mateusz Żelazny. Zabieramy dwa plecaki: główny bagaż z ubraniami i śpiworem, który jest wożony oraz podręczny plecak, w którym trzeba mieć nakrycie głowy, płaszcz przeciwdeszczowy, kubek, łyżkę i widelec. Niezbędne są też wygodne, sprawdzone buty.
W Kieleckiej Pieszej Pielgrzymce co roku uczestniczy ok. 2 tysięcy osób. Najwięcej uczestników, ok. 7 tysięcy, pielgrzymowało w 1991 roku, gdy w Częstochowie odbywały się Światowe Dni Młodzieży z udziałem Jana Pawła II.
Przez województwo świętokrzyskie przejdzie też m.in. pielgrzymka radomska, która wyruszy 6 sierpnia. W skład 5 kolumn wchodzą m.in. grupy wyruszające ze Starachowic i Skarżyska-Kamiennej. Pielgrzymi przejdą m.in. przez Suchedniów, Końskie, Rudę Maleniecką i Włoszczowę.