To pomysł burmistrza Marka Bronkowskiego, który w ten sposób chce pomóc osobom niepełnosprawnym w przygotowaniu się do życia w otwartym środowisku, zwiększyć ich aktywność oraz poczucie wartości.
Założenie takiego zakładu wymaga spełnienia kilku formalności: Rada Miasta musi podjąć uchwałę o powołaniu takiej jednostki, następnie trzeba ją zarejestrować. Projekt uchwały o podjęciu kroków zmierzających do utworzenia ZAZ-u zostanie przygotowany przez burmistrza na jedną z najbliższych sesji. Burmistrz Bronkowski chce skorzystać z doświadczeń w Jarosławiu dotyczących prowadzenia Zakładu Aktywności Zawodowej, w tym celu odwiedził to miejsce i zgłębił informacje na ten temat.
Zakład Aktywności Zawodowej miałby powstać w budynku po byłym dworcu autobusowym w Sandomierzu. Prace adaptacyjne sfinansuje miasto. Do wykonania jest przede wszystkim remont przeciekającego dachu.
Zakład Aktywności Zawodowej zgodnie z przepisami skierowany jest pod potrzeby osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, w niektórych przypadkach mogą z niego korzystać także osoby z umiarkowaną niepełnosprawnością. Pracownikami ZAZ-u mogą być osoby, które wcześniej uczęszczały do Warsztatów Terapii Zajęciowej lub zostały skierowane do zakładu przez urząd pracy.
Na razie nie mówi się o profilu Zakładu Aktywności Zawodowej, który ma szansę powstać w Sandomierzu, ale wzorem innych miast mógłby on produkować np. rozpałkę do grilla, szyć ściereczki, czy fartuchy kuchenne i ubrania robocze.