Do godziny 17.00 chętni mogli zwiedzić Biobank działający w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu koło Chęcin. Organizatorzy przygotowali atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Można wejść do niedostępnych na co dzień laboratoriów, w których gromadzony i opracowywany jest materiał biologiczny, jak DNA, surowica i osocze. Zwiedzający mogą się też dowiedzieć, jak i w jakim celu otrzymuje się komórki macierzyste z krwi pępowinowej. Chętni mogą wziąć udział w warsztatach mikrobiologicznych i obejrzeć pokazy laboratoryjne.
Pani Monika z Kielc przyznaje, że odwiedzając z dziećmi Centrum Leonardo Da Vinci często zastanawiała się z mężem, co znajduje się w budynku Biobanku. Dziś chętnie skorzystała z okazji, by wspólnie z rodziną zwiedzić obiekt. Pracownicy odpowiadali na wszystkie pytania dorosłych, a dzieci mogły np. zobaczyć bakterie przez mikroskop, ciekawe doświadczenia i sprawdzić, ile bakterii znajduje się na ich dłoniach. Pani Monika przyznaje, że interesuje ją szczególnie kwestia oddawania próbek krwi pępowinowej. Wiele o tym słyszała, gdy była w ciąży i sama także się na to zdecydowała, bo być może to przysłuży się do tego, by uratować komuś życie. Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą służyć w transplantologii.
W jednym z laboratoriów można było zobaczyć ile bakterii znajduje się np. na pieniądzach, gąbce, klamce i w ogrodzie. Niektórych zaskakuje to, gdzie znajduje się najwięcej bakterii – mówi pracująca w laboratorium Katarzyna Derlatka. Okazuje się, że jeśli myjemy blat gąbką, której od dłuższego czasu nie wymienialiśmy, to mimo wrażenia czystości, po umyciu na takim blacie znajduje się więcej bakterii, niż przedtem. Gąbka stanowi bowiem idealne środowisko do rozwoju bakterii. Można też dowiedzieć się, jak dobiera się antybiotyki, w celu leczenia nimi różnych zakażeń.
Dzień otwarty w Biobanku Świętokrzyskim odbywa się raz w roku. Na co dzień, pracownicy placówki poszukują m.in. mechanizmów powstawania chorób, nowoczesnych metod diagnozy i walki z chorobami. Obecnie Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne prowadzi np. badania nad szybszym i mniej bolesnym diagnozowaniem glejaka, czyli nowotworu mózgu. Dwuletni projekt jest prowadzony we współpracy ze Śląskim i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Polską Akademią Nauk i Akademią Górniczo-Hutniczą. Finansuje go Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.