Mimo możliwości darmowego oddawania śmieci wielkogabarytowych w wyznaczonych punktach, wiele świętokrzyskich parafii nadal boryka się z problemem odpadów podrzucanych do kontenerów przy cmentarzach. Pojawiają się w nich np. opony, telewizory, gruz i wersalki. W parafii katedralnej w Kielcach, koszt wywozu śmieci jest najpoważniejszym wydatkiem związanym z utrzymaniem cmentarzy. Rocznie pochłania ok. 200 tysięcy złotych.
Ceny za wywóz śmieci rosną, a z podrzucanymi odpadami wielkogabarytowymi parafia musi sobie poradzić sama – mówi Jan Wzorek, kierownik cmentarzy katolickich w Kielcach. Jedna wersalka zajmuje pół kontenera, którego opróżnienie kosztuje tysiąc złotych. Miesięcznie parafia płaci za wywóz śmieci ok. 20 tysięcy złotych, z czego 20% to opłaty za podrzucone odpady. Obsługa cmentarza stara się je segregować, by ograniczyć wydatki.
Podobna sytuacja jest także w mniejszych parafiach. Przykładem jest Dobrowoda, koło Buska-Zdroju. Przy cmentarzu często znajdowane są podrzucone odpady – przyznaje proboszcz ks. Piotr Rojewski. Kiedyś zdarzyło się, że dzień po opróżnieniu kontenerów, ktoś zapełnił je zużytymi oponami. Innym razem jeden z mieszkańców Buska-Zdroju wyprowadzając się, wrzucił do kontenera wszystkie śmieci z przeprowadzki. Udało się ustalić jego dane, bo wśród odpadów obsługa cmentarza znalazła dokumenty z ZUS. O sprawie powiadomiono straż miejską. Jednak za każdym razem proboszcz i tak musiał zadzwonić do zakładu komunalnego i zapłacić za wywóz całego kontenera.
Jan Wzorek apeluje, by informować straż miejską i parafię o takich przypadkach. Każdy powinien zrozumieć, że kontenery są przeznaczone wyłącznie na śmieci cmentarne, za które płaci parafia – dodaje Jan Wzorek.
Proboszcz parafii katedralnej ks. Adam Kędzierski przyznaje, że parafia próbuje znaleźć także inne sposoby poradzenia sobie z tą sytuacją. Powstał projekt oddzielenia kontenerów od ulicy dodatkową zabudową, by były dostępne tylko z terenu nekropolii. Takie rozwiązanie pomogło na Piaskach i na Cmentarzu Starym.
Podrzucanie odpadów na cmentarz zadziwia, bo każdy ma możliwość oddawania śmieci wielkogabarytowych w ramach bieżących opłat za wywóz śmieci. Kilka razy w roku są one odbierane od wszystkich mieszkańców. W Kielcach dodatkowo przy ul. Magazynowej 3 działa Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie każdy mieszkaniec miasta może za darmo oddać 500 kg śmieci wielkogabarytowych rocznie.
Pieniądze na utrzymanie cmentarzy, w tym rachunki za wywóz śmieci pochodzą z opłat, pobieranych od pomnika raz na 20 lat.