Ponad 230 uczestników wzięło udział w 4. edycji Ponidziańskiego Konkursu Historycznego, któremu w tym roku przyświecało hasło „Husaria Rzeczypospolitej – chluba i duma Polski oraz Litwy”.
Skierowany on był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z powiatów buskiego, pińczowskiego, jędrzejowskiego, kazimierskiego oraz gminy Chmielnik. W buskim Centrum Kultury odbyła się dziś gala finałowa konkursu, w trakcie której laureatom i uczestnikom wręczono nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Adrian Szczerba, pomysłodawca i główny organizator konkursu, informuje, że oceniane były prace pisemne, plastyczne i multimedialne. Jak dodaje, celem corocznego konkursu jest zainteresowanie młodego pokolenia polską historią i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości. Podkreśla, że tegoroczna edycja cieszyła się rekordowym zainteresowaniem.
– Chcemy inspirować młodzież do podejmowania samodzielnych badań i studiów oraz zachęcić ich do sięgania po bogate źródła historyczne. Zainteresowanie historią próbujemy również zaszczepić u młodzieży w postaci nagród, które przyznaliśmy za udział w konkursie. Są to głównie książki, broszury oraz różnego rodzaju gry planszowe i komputerowe o tematyce historycznej – powiedział Adrian Szczerba.
Jednym z uczestników konkursu był Edgar Kobos, który otrzymał nagrodę specjalną od pracowników Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jak tłumaczy, do konkursu zgłosił 35-minutowy film „Miażdżąca szarża husarii”, w którym przedstawił historię, największe sukcesy i upadek polskiej jazdy w oparciu o wywiady z naukowcami i relacje z ciekawych miejsc w regionie np. z tzw. szwedzkich wałów w Szczaworyżu.
– Interesuje i pasjonuje mnie historia mojego kraju i chciałbym dalej zgłębiać tę wiedzę. Uważam, że możemy być dumni z naszej historii. Korzystałem w trakcie pracy nad filmem z wielu opracowań historycznych i publikacji naukowych i cieszę się, że moja praca została doceniona i zauważona - powiedział Edgar Kobos.
Patronat nad konkursem objęli m.in. Wojewoda Świętokrzyski, Instytut Historii UJK w Kielcach i Świętokrzyski Kurator Oświaty. Kolejna, jubileuszowa edycja Ponidziańskiego Konkursu Historycznego odbędzie się za rok.