W Sandomierzu odbyły się uroczystości patriotyczne ku czci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. W Rynku Starego Miasta można było zobaczyć defiladę Grupy Rekonstrukcyjnej Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego, był apel poległych, a następnie inscenizacja wkroczenia 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w granice Polski, co miało miejsce 98 lat temu pod Śniatyniem.
Ułanów witały kwiatami młode kobiety ubrane w stroje z lat 20. ubiegłego wieku. Uroczystości zorganizowano w ceremonii wojskowej. Brał w nich udział gen. Wojciech Lewicki, dowódca III Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej, który powiedział Radiu Kielce, że tradycje historyczne naszego narodu należy podtrzymywać, ponieważ bez nich młode pokolenia będą ubogie w wartości.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Kwitek stwierdził, że sandomierskie uroczystości są nawiązaniem do tradycji niepodległej II Rzeczpospolitej.
– Formacja kawaleryjska była naszą chlubą, 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich przeszedł niezwykły, wręcz tułaczy szlak bojowy walcząc i z bolszewikami i z Niemcami, a w 1939 roku wsławił się w wojnie obronnej w bitwie pod Wólką Węglową – przypomniał poseł, z zawodu historyk.
Uroczystościom patriotycznym towarzyszył zjazd rodzin ułańskich i weteranów. Wziął w nim udział m.in. Zygmunt Szymański, którego stryj Marian był w 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, zginął 1 maja 1945 roku z rąk patrolu ubowsko-milicyjnego. Bratanek ułana powiedział nam, że pamięć o tych żołnierzach powinna być bardziej rozpropagowana. Choć ostatnio więcej się na ten temat pisze i mówi, to jednak warto byłoby podejmować też inne inicjatywy np. nazywanie ulic, placów czy szkół imionami bohaterów chociażby z 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Tabliczka z imieniem i nazwiskiem zainspirowałaby niejedną osobę, aby dowiedzieć się kto to był i jakie miał osiągnięcia. Po części oficjalnej u podnóża staromiejskiej skarpy odbył się piknik żołnierski z pokazami sprawnościowymi formacji ułańskich.
Ponadto w Rynku Starego Miasta odbył się Festiwal Organizacji Pozarządowych, które na własnych stoiskach zaprezentują swoją działalność.
Kulminacją wydarzeń będzie Truskawkowa Niedziela. To coroczna plenerowa impreza z truskawką w roli głównej. Przy Ratuszu będzie kilka stoisk z tymi owocami, restauracje i kawiarnie na starówce przygotowują specjalne, owocowe menu na ten dzień, organizowane będą konkursy tematyczne.
Wśród nowości będą np. interaktywne pokazy zrekonstruowanych starych rowerów, w tym miejskiej rikszy, którą można będzie pojeździć po starym mieście. Zaplanowano też koncerty zaproszonych zespołów, a gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie Patrycja Markowska.