Na Górze Witosławskiej odbyła się tradycyjna msza święta zielonoświątkowa. Liturgia sprawowana była przy starej kaplicy pod wezwaniem Ducha Świętego, nad którą opiekę sprawuje parafia w Nagorzycach.
Jak informuje jej proboszcz, ksiądz Wiesław Grzegorczyk, msza tego dnia jest wyjątkowa i przyciąga wielu ludzi, ponieważ ma bardzo długą tradycję, sięgającą XV wieku. Duchowny mówi, że święto Zesłania Ducha Świętego jest obchodzone tutaj w sposób szczególny ze względu na historię powstania kaplicy na Górze Witosławskiej.
78-letni pan Marian z okolic Szewnej w gminie Bodzechów od 50. lat przyjeżdża do Witosławic. Jak mówi – miejsce to ma ważną historię, z której należ być dumnym.
Z kolei Ewa Wiącek, parafianka, podkreśla, że odpust ma bardzo duże znaczenie dla mieszkańców pobliskich miejscowości. Jak dodaje – biorą w nim udział także mieszkańcy sąsiednich gmin, a nawet dalszych miejscowości.
Według podań, na Górze Witosławskiej istniał kult pogański, dlatego benedyktyni z Łysej Góry w XV wieku wybudowali tam kaplicę poświęconą Duchowi Świętemu, aby schrystianizować miejscową ludność. Dzisiaj poświęcono i umieszczono w kaplicy kopię obrazu Matki Boskiej Witosławskiej.