W Kielcach powstaje powieść historyczna o mieszkańcach obecnej Ziemi Świętokrzyskiej z czasów II wieku naszej ery. Książka pt. „ISA” będzie się składała z trzech tomów. Tytuł oznacza w języku starogermańskim „żelazo”.
Akcja toczy się m.in. na obszarze Łysogór, Pasma Masłowskiego, Doliny Lubrzanki i Doliny Nidy, a także na terenach Imperium Rzymskiego, m.in. na obecnych ziemiach węgierskich. Opowiada o czasach, w których w naszym regionie rozkwitały technologie dymarskie oraz o pierwszych wpływach rzymskich.
W powieści wykorzystana jest dostępna wiedza z badań archeologicznych nad starożytnym hutnictwem, a także z badań cmentarzysk kultury przeworskiej.
– Książka ma promować dziedzictwo ziemi świętokrzyskiej i dawne tradycje dymarskie oraz przybliżać ówczesnych mieszkańców tych terenów – mówi autor Andrzej Przychodni.
Podczas pokazów dymarskich i w muzeach, gdzie można oglądać starożytne narzędzia umyka człowiek, który był ich wytwórcą. Andrzej Przychodni w swojej powieści postanowił spróbować odpowiedzieć na pytania, jak wyglądała codzienność ówczesnych ludzi, co było dla nich ważne, na ile byli do nas podobni, a w czym zupełnie się od nas różnili ze względu na inne uwarunkowania kulturowe i cywilizacyjne.
Czytelnik z kart powieści dowie się m.in., czy życie barbarzyńców wyglądało tak, jak opisali to historycy rzymscy, np. Publiusz Korneliusz Tacyt. Akcja toczy się w niespokojnych czasach, gdy rozpoczynają się wojny Imperium Rzymskiego z Partami. Bohaterami są zarówno barbarzyńcy, zamieszkujący obecne ziemie świętokrzyskie, jak mieszkańcy Imperium – dodaje Andrzej Przychodni.
Fabuła jest tak skonstruowana, że można czytać książkę bez dodatkowych wyjaśnień, poznając archaiczną rzeczywistość. Jednak dla bardziej wymagającego czytelnika są przypisy i posłowie, tłumaczące pewne pojęcia i zjawiska.
Pierwsza część powieści „ISA” jest już przygotowywana do druku. Autor kończy pisanie drugiej części. Obie ukażą się na rynku nakładem wydawnictwa Profil-Archeo równolegle, w sierpniu. Będą bogato ilustrowane grafikami, które przygotowuje Anna Maria Bielecka.