Relikwie św. Rity zostały wprowadzone do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. Uroczystościom przewodniczył ks. Adam Perz, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kielcach.
Jak tłumaczy ks. Janusz Mularz, proboszcz kazimierskiej parafii, św. Rita jest otaczana przez tamtejszych parafian szczególnym kultem już od kilku lat. To na ich prośbę i dzięki staraniom biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego udało się sprowadzić relikwie świętej zakonnicy z Domu Generalnego Księży Augustianów w Rzymie. Wcześniej wierni ufundowali jej figurę – dodaje duchowny.
Od tego dnia kult świętej bardzo się rozwinął. Codziennie obserwujemy ludzi, którzy modlą się przed jej obliczem i składają w tym miejscu świeże róże. Każdego 22 dnia miesiąca odprawiana jest w naszym kościele msza święta, w trakcie której modlimy się do św. Rity za wszystkich jej czcicieli i o jej wstawiennictwo: o dobry wybór męża i żony, o dar macierzyństwa oraz za cierpiących na choroby nowotworowe, jak również choroby duchowe – wyjaśnia duchowny.
Ks. Janusz Mularz podkreśla, że wielu wiernych dzięki wstawiennictwu świętej dostąpiło już szeregu łask o które prosili. Duchowny wyjaśnia, że św. Rita żyła w średniowieczu we Włoszech. – W czasie życia zakonnego otrzymała stygmat cierpienia Jezusa otwartą ranę na czole po cierniu z korony, która wydawała nieprzyjemny zapach. Po jakimś czasie rana zaczęła wydawać zapach róż. I to one stały się nieodłącznym symbolem pobożnej zakonnicy – przypomina kapłan.
Naśladując poprzez ten kult drogę wiary św. Rity z Cascii, dążymy do pojednania się z Bogiem i innymi ludźmi, do pojednania w naszych rodzinach i całej wspólnocie parafialnej, a także do pojednania w naszej ojczyźnie tak dziś rozbitej i skłóconej – mówi ks. Janusz Mularz.
W trakcie dzisiejszych uroczystości poświęconych i rozdanych wiernym zostało kilkaset róż. Św. Rita jest patronką rodziny i przebaczenia. Na całym świecie uznawana za patronkę od spraw beznadziejnych. Jej liturgiczne wspomnienie przypada w Kościele katolickim 22 maja.
W niedzielę kazimierska świątynia wzbogaci się o kolejne relikwie. Tym razem błogosławionych franciszkanów: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, którzy 9 sierpnia 1991 r. ponieśli śmierć męczeńską w Peru.