Najbliższy rok dzięki unijnym dotacjom może być przełomowy dla świętokrzyskiej turystyki. Do rozdania jest ponad 55 milionów złotych. Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 48 projektów związanych z rozwojem turystyki i potencjału regionu świętokrzyskiego.
To pokazuje, że przedsiębiorcy i samorządowcy mają pomysły mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu odpowiedzialnego za kulturę w Urzędzie Marszałkowskim. Podkreśla, że kluczowe inwestycje mogą zmienić charakter niektórych miejscowości na typowo turystyczny. Przykładem jest wniosek z Kazimierzy Wielkiej dotyczący utworzenia basenów termalnych oraz projekty parków tematycznych, chętnie odwiedzanych przez turystów.
Jeden z nich mógłby powstać w Oblęgorku, w okolicach Pałacyków Henryka Sienkiewicza. Jest to inicjatywa rodziny Henryka Sienkiewicza, która chce wykorzystać potencjał dziedzictwa pozostawionego przez noblistę. Kolejny park tematyczny wykorzystujący winiarstwo i zielarstwo mógłby powstać w okolicach Sandomierza.
Dziś w województwie świętokrzyskim zainaugurowano kolejny sezon turystyczny. W tym roku w województwie wzmacniana będzie też m.in. turystyka rowerowa. Prawdopodobnie rozpocznie się budowa trasy łączącej Małopolskę z województwem świętokrzyskim, przez Kazimierzę Wielką i Wiślicę oraz trasa łącząca Solec-Zdrój i Busko-Zdrój. Gmina Chmielnik poza corocznymi imprezami, jak Święto Niezapominajki i Dni Kultur, ma nadzieję na utworzenie dodatkowej atrakcji historyczno-archeologicznej.
W Śladkowie Małym grupa naukowców przeprowadziła badania, wstępnie potwierdzające istnienie w tej miejscowości średniowiecznego grodu, powstałego w czasach Władysława Łokietka informuje burmistrz Paweł Wójcik. Prawdopodobnie było to drewniane grodzisko, otoczone fosą. Szczegóły będą potwierdzać kolejne badania.
Z kolei w gminie Chęciny koncerty i wydarzenia kulturalne będą się odbywać w każdy weekend sezonu turystycznego, począwszy od 1 maja. W planach jest m.in. promowanie kultury żydowskiej oraz akademia filmu na Zamku Chęcińskim. Dzięki tej inicjatywie będzie można poznać filmy, które powstały w gminie Chęciny.
W minionym roku w województwie świętokrzyskim sprzedano ponad 1 mln 600 tys noclegów, czyli o 140 tys więcej niż w 2015 roku.
Z noclegów w regionie skorzystało o 13% turystów więcej. Najchętniej odwiedzali rejon chęciński. W 2016 roku atrakcje znajdujące się w tej gminie zwiedziło ponad 550 tysięcy osób. To prawie dwa razy więcej niż w 2014 roku. W województwie świętokrzyskim nadal króluje turystyka weekendowa. Wyjątkiem są uzdrowiska, gdzie kuracjusze przebywają nawet dwa tygodnie.