W gospodarstwie edukacyjnym „Pszczółki” w Niezwojowicach, 5 kilometrów od miejsca bitwy pod Racławicami, znajduje się jedna z największych w Polsce makiet poświęconych temu wydarzeniu.
Jak informuje Agnieszka Król, prezes Fundacji Tradycji Kościuszkowskiej i kustosz w Teatrum Bitwy pod Racławicami, makieta jest obrotowa i ma 40 metrów kwadratowych. Składa się z 300 postaci, głównie żołnierzy polskich i rosyjskich, wykonanych ręcznie z drzewa lipowego. Figurki powstały w oparciu o zdjęcia z Panoramy Racławickiej i Małej Panoramy, którą Wojciech Kossak i Jan Styka tworzyli w Racławicach.
Agnieszka Król tłumaczy, że w centrum instalacji znajduje się wąwóz, którym Kościuszko przeprowadził kosynierów w trakcie walki. Jak podkreśla, atak z zaskoczenia przyczynił się do rozstrzygnięcia bitwy na korzyść Polaków. Możemy obejrzeć także postać Wojciecha Bartosza Głowackiego, który zdobył działo rosyjskie gasząc lont czapką.
Makieta bitwy pod Racławicami autorstwa Janusza Króla jest jednym z projektów Fundacji Tradycji Kościuszkowskiej, która dba o zachowanie żywej pamięci o generale i jego działalności.
Bitwa pod Racławicami została stoczona 223 lata temu, 4 kwietnia 1794 roku i była pierwszą wygraną bitwą Insurekcji Kościuszkowskiej.