Pińczowscy radni przyjęli uchwałę w sprawie zmian nazw dwóch ulic w związku z ustawą dekomunizacyjną i jednomyślnie przegłosowali proponowany porządek nowej sieci szkół w związku z reformą edukacji.
Jak informuje zastępca burmistrza Marek Zatorski, ulica Jana Wójcika, byłego sekretarza PZPR zostanie przemianowana na ulicę Siedmiolaski. Nazwa ma nawiązywać do potocznego określenia jednego z pińczowskich lasów. Zastępca burmistrza tłumaczy, że radni nie byli jednomyślni, co do proponowanej zmiany nazwy ulicy Armii Ludowej. Przemianowanie tej ulicy na Targową wzbudziło pewne kontrowersje. Sześciu radnych zagłosowało przeciw proponowanej zmianie - informuje wiceburmistrz. Jak wyjaśnia, w Pińczowie żywa jest pamięć o tzw. Republice Pińczowskiej, na terenie której w walkach razem z partyzantami brała udział Armia Ludowa. Są mieszkańcy, którzy w tej sprawie mają inne zdanie - zaznacza Marek Zatorski.
Nowa nazwa ulicy nie przypadła do gustu między innymi radnemu Maciejowi Kmicie. Jak zauważa, na przemianowanie ulic w związku z ustawą dekomunizacyjną samorząd miał czas do września i jak przekonuje w tej sprawie powinny odbyć się szersze konsultacje z mieszkańcami. Pińczowska historia jest w tym względzie skomplikowana i niejasna. Republiki Pińczowskiej ramię w ramię broniła Armia Krajowa, Armia Ludowa i Bataliony Chłopskie. Zrezygnowanie z tej nazwy może w naszym przypadku budzić pewne kontrowersje – tłumaczy radny. Jak zaznacza, nie można usprawiedliwiać złych czynów dokonywanych przez Armię Ludową, ale należy pamiętać o ich walce w obronie wiosek Kozubów i Młodzawy. Wielu mieszkańców, szczególnie starszego pokolenia, których rodzice walczyli w AL i pamiętają te czasy zwracało mi uwagę, że nad likwidacją nazwy ulicy należy się jeszcze zastanowić – mówi Maciej Kmita.
Pińczowscy radni podjęli również uchwałę w sprawie nowej sieci szkół w związku z reformą edukacji. Jak informuje wiceburmistrz Marek Zatorski, radni byli w tej sprawie jednomyślni. Obwody szkolne pozostaną bez zmian. Gimnazjum nr 2 zostanie włączone w struktury Szkoły Podstawowej nr 1, natomiast drugie gimnazjum zostanie przekształcone w szkołę podstawową – wyjaśnia. Jak dodaje, zmiany były konsultowane ze związkami zawodowymi, nauczycielami oraz radnymi i żadna z grup nie zgłosiła do nich zastrzeżeń.
W gminie Pińczów po reformie funkcjonować będzie 8 podstawówek.