Narodowy Bank Polski wprowadzi dziś do obiegu dwie srebrne monety kolekcjonerskie, które upamiętniają Żołnierzy Wyklętych oraz Danutę Siedzikównę „Inkę”.
To pierwsze z serii monet, które wprowadzi do obiegu NBP. W serii pojawią się także monety upamiętniające Witolda Pileckiego, Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” oraz Henryka Glapińskiego „Klingę”.
Rewers monety poświęconej Żołnierzom Wyklętym przedstawia grupę żołnierzy na tle drzew, biało-czerwona flagę z umieszczonym na niej symbolem Polski Walczącej, a także napis „Zachowali się jak trzeba”. Na rewersie drugiej monety – poświęconej „Ince” – umieszczono wizerunek Danuty Siedzikówny, napis taki sam jak na pierwszej monecie oraz flagę Polski. Obydwie monety zostały zaprojektowane przez Dobrochnę Surajewską.
W komunikacie opublikowanym przez NBP napisano, że w ramach serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” upamiętnieni zostaną żołnierze, którzy z odwagą i męstwem przeciwstawiali się sowieckiemu terrorowi.
– Emisja monet to wyraz szacunku oraz uznania dla walczących o niepodległą Rzeczpospolitą w trudnych powojennych czasach. Dla tych, którzy z próby wyszli zwycięsko i zachowali się jak trzeba – napisał prezes NBP Adam Glapiński.
Monety, w nakładzie do 17 tys. sztuk, będą dostępne w cenie 120 zł w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.
NBP zaznaczył, że mianem „Żołnierze Niezłomni” określa się zbrojne powojenne podziemie niepodległościowe. Po roku 1944 o wolną Polskę walczyło około 200 tys. osób, 20 tys. z nich zginęło. Ostatni – 21 października 1963 r.
Na 24 kwietnia NBP zaplanował kolejną emisję monet kolekcjonerskich. Będzie to moneta o nominale 10 złotych z wizerunkiem Mikołaja Kopernika.