W województwie świętokrzyskim powstanie infrastruktura społeczna i zdrowotna za ponad 57 milionów złotych. 33 inwestycje, które otrzymają unijną dotację mają poprawić podstawową opiekę zdrowotną, opiekę długoterminową i dostępność usług społecznych.
Projekty zakładają m.in. budowę żłobków, mieszkań socjalnych i ośrodków terapeutycznych. Rozbudowane i doposażone zostaną też ośrodki zdrowia np. w Bodzentynie, Osieku, Radoszycach i Mircu. Miejski Ośrodek pomocy Rodzinie w Kielcach rozbuduje i doposaży budynek Świętokrzyskiego Klubu Abstynentów „Raj”, aby lepiej wspierać osoby zmagające się z alkoholizmem.
Z kolei Caritas Diecezji Kieleckiej w ciągu najbliższych dwóch lat utworzy Centrum dziennej opieki i pielęgnacji dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Główna siedziba placówki będzie się znajdować przy ośrodku zdrowia w Wiśniówce – informuje dyrektor organizacji ks. Stanisław Słowik. Będzie to placówka dziennego pobytu dla ok. 60 osób. Powstanie tam też 12 mieszkań chronionych. W ramach centrum powstanie też 6 mieszkań wspieranych przy ul. Urzędniczej w Kielcach.
Z kolei gminy Strawczyn i Chęciny dostaną pieniądze na budowę żłobków. W Chęcinach nowy budynek powstanie na osiedlu Północ, w pobliżu ośrodka zdrowia i zastąpi przestarzały obiekt, w którym obecnie znajduje się przedszkole i żłobek. Gmina wystąpiła już o pozwolenie na budowę. Prace rozpoczną się latem tego roku, a budynek będzie gotowy za rok – informuje burmistrz Robert Jaworski.
W nowym budynku będzie więcej miejsc dla dzieci, niż w obecnym. W żłobku powstaną 3 oddziały dla 45 maluchów, a w przedszkolu 7 oddziałów dla 175 dzieci. Będzie też plac zabaw i duży parking. Dobra lokalizacja żłobka umożliwi rodzicom przywożenie i odbieranie dziecka po drodze do pracy np. w Kielcach. W gminie Chęciny widać napływ wielu młodych osób, które decydując się na zamieszkanie i pytają o infrastrukturę przedszkolną.
Unijne pieniądze zostały rozdane w ramach dwóch konkursów związanych z rozwojem infrastruktury społecznej i zdrowotnej. Jeden z nich był przeznaczony wyłącznie na realizację projektów w obszarach wiejskich o najgorszym dostępie do usług publicznych.