W województwie świętokrzyskim powstaną nowe produkty, metody leczenia i procesy produkcyjne. Unijne pieniądze, 18 milionów złotych, na realizację związanych z tym projektów dostanie dziewięć świętokrzyskich firm.
Wśród nich jest Uzdrowisko Busko-Zdrój, które planuje opracować specjalistyczną i indywidualną terapię w oparciu o nowoczesne metody diagnostyki narządów ruchu i kręgosłupa pacjentów.
– Projekt badawczy za prawie 4 miliony złotych będzie wdrażany przez 18 miesięcy. Ma to zwiększyć skuteczność leczenia sanatoryjnego i lepiej dopasować je do stanu zdrowia danego pacjenta – informuje Gerard Jakubowski, rzecznik Uzdrowiska.
Będzie można dzięki temu obiektywnie ocenić stan pacjenta przed i po terapii, co da lekarzowi wiedzę o tym, czy rehabilitacja została właściwie dobrana. Także pacjent będzie mógł przyjrzeć się postępom w leczeniu nie opierając się wyłącznie na subiektywnej poprawie samopoczucia.
Pieniądze dostanie też spółka Artmedik, prowadząca m.in. Szpital Kielecki i poradnię ortopedyczną. Zostaną one przeznaczone na stworzenie aplikacji komputerowej, która będzie obliczała ryzyko złamania kości u osób zagrożonych osteoporozą.
– Aplikacja ma być przełomem na polskim rynku medycznym. Będzie się opierać na wynikach badań biomechanicznych i badań wykonanych specjalnym tomografem, mierzącym skład chemiczny kości – mówi lek. ortopeda Arkadiusz Granek.
W ten sposób lekarze dowiedzą się, w jakim stopniu dany pacjent jest zagrożony tzw. złamaniem osteoporotycznym. Najczęściej dotyczą one odcinków lędźwiowych i piersiowych kręgosłupa. Takim złamaniom towarzyszy silny ból i trwała dysfunkcja ruchu. Dopiero wtedy pacjent otrzymuje leki lub jest operowany, ale nie odzyskuje dawnej sprawności. Tworzona aplikacja ma zabezpieczyć pacjenta, dając podstawy do wprowadzenia leczenia, które zapobiegnie złamaniu.
Aby stworzyć aplikację, Szpital Kielecki przebada ok. 2 tys. osób powyżej 50. roku życia. W najbliższych tygodniach spółka zacznie prowadzić nabór osób chętnych na badania.
W konkursie o unijne pieniądze na nowatorskie badania i projekty rywalizowało 100 wniosków.
Na realizację najlepszych przyznano prawie 18 milionów złotych. W sumie do 2020 roku województwo świętokrzyskie ma do wykorzystania 61 milionów euro na badania i rozwój. Jeszcze w tym roku urząd marszałkowski ogłosi kolejny konkurs, w którym do rozdania będzie 100 milionów złotych.