Stare fotografie z Wiślicy będzie można zobaczyć dziś w Muzeum Narodowym w Kielcach. Zdjęcia pochodzą głównie z okresu międzywojennego. Pokazują m.in. dawny krajobraz i najcenniejsze wiślickie zabytki. 25 zdjęć wykonał wybitny fotograf Międzywojnia Henryk Poddębski. Muzeum Narodowe dysponuje szklanymi negatywami, wykonanymi przez niego w lipcu 1936 roku. W tym czasie Henryk Poddębski przebywał w regionie świętokrzyskim i fotografował Kielce oraz Ponidzie – informuje Justyna Dziadek z działu historii Muzeum.
Fotografie przedstawiają najważniejsze zabytki, m.in. kolegiatę wiślicką, Dom Długosza i dzwonnicę. Uwieczniono także wykopaliska archeologiczne prowadzone m.in. na terenie starego grodziska w Wiślicy. Jest też jedna fotografia sprzed 1919 roku autorstwa Jana Kudewskiego. Przedstawia ona panoramę Wiślicy od strony południowej.
W Muzeum narodowym zaprezentowane zostaną też współczesne zdjęcia, dzięki którym będzie można zobaczyć, co zmieniło się w wyglądzie miejscowości na przestrzeni 100 lat – dodaje Justyna Dziadek. Zabytki, takie jak kolegiata, Dom Długosza i dzwonnica praktycznie się nie zmieniły w ciągu minionego wieku. Diametralnej zmianie uległ natomiast krajobraz wiślickiego rynku.
Niewielka Wiślica była niegdyś ważnym ośrodkiem gospodarczym, politycznym i religijnym. Jej historia sięga IX wieku. Malowniczo położona miejscowość do dziś zachwyca wieloma średniowiecznymi zabytkami.
Prezentacja fotografii z Wiślicy będzie elementem wykładu pt. „Wiślica na starych fotografiach ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach”. Spotkanie odbędzie się o godzinie 12.00 w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Wstęp wolny.