Ok. 70 przedstawicieli fundacji i stowarzyszeń z województwa świętokrzyskiego dyskutowało dziś w Kielcach o projekcie ustawy dotyczącej wspierania i finansowania organizacji pozarządowych.
Dokument przewiduje powstanie Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, które będzie wspierać organizacje i rozdzielać przeznaczone dla nich pieniądze według określonych kryteriów. Będzie też sprawdzać, jak pieniądze z budżetu państwa przekazane fundacjom i stowarzyszeniom służą społeczeństwu. Większe szanse na wsparcie finansowe mają mieć małe organizacje, działające np. na wsi. W 2014 roku ponad 80% budżetu organizacji pozarządowych było w rękach 10% największych w kraju fundacji i stowarzyszeń – mówi Mariusz Pasek ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Największe organizacje otrzymują też większość pieniędzy z 1% od podatku. Znaczna część otrzymywanych środków jest tam przeznaczana np. na reklamy radiowe i telewizyjne. Nie tak powinny być wykorzystywane publiczne pieniądze w organizacjach pożytku publicznego- uważa Mariusz Pasek.
Podczas spotkania z przedstawicielem kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który prezentował projekt, członkowie świętokrzyskich organizacji zwracali uwagę m.in. na trudności w rozliczaniu niewielkich grantów. To także ma się zmienić, po wprowadzeniu nowej ustawy – dodaje Mariusz Pasek. Jeśli organizacja otrzyma grant na kilka tysięcy złotych, to wykorzystanie pieniędzy będzie oceniane na podstawie efektów, a nie faktur.
Nowością ma być też fundusz wspierania organizacji pozarządowych na ich bieżącą działalność, a nie tylko w związku z realizowanym projektem. Takie rozwiązanie cieszy Zofię Wieczorek-Nowak ze Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku w Kielcach. Podkreśla ona, że pieniądze są potrzebne np. na organizowane przez każdą organizację wewnętrzne uroczystości i tradycje. W jej stowarzyszeniu odbywa się Święto Czwartaków, podczas którego wręczane są odznaki. Jest też wigilia, szczególnie ważna dla starszych członków organizacji. Niektórzy z nich nie mają rodzin, z którymi mogliby zasiąść do wspólnego stołu. Brak takiego spotkania w stowarzyszeniu byłby dla nich dużym rozczarowaniem.
Konsultacje projektu ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego odbywają się we wszystkich województwach. Uwagi można zgłaszać do końca stycznia.