Do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego wpływa więcej wniosków o pozwolenie na pobyt stały, od rodaków ze Wschodu, posiadających Kartę Polaka. Tylko w ciągu 5 dni roboczych tego roku, osoby o polskich korzeniach złożyły 7 takich wniosków, a kolejne 6 już umówiło się na spotkania w tej sprawie. W tym samym czasie ubiegłego roku, nie było żadnych wniosków. Wzrost zainteresowania wynika prawdopodobnie ze zmiany przepisów dotyczących Karty Polaka.
Od 1 stycznia, jej posiadacze mogą ubiegać się o świadczenie finansowe, które będzie wsparciem w początkowym okresie po powrocie do Ojczyzny. Warunkiem jest zdobycie zezwolenia na stały pobyt w Polsce i wskazanie miejsca zamieszkania – informuje Anna Hanus-Turzyńska, kierownik Oddziału ds. Nadzoru i Obywatelstwa Polskiego. Pomoc jest przyznawana na 9 miesięcy. Przez pierwsze 3 miesiące, wnioskodawca i współmałżonek mogą otrzymywać po tysiąc złotych miesięcznie, natomiast każde z ich niepełnoletnich dzieci – 500 zł. Przez kolejne pół roku członkowie rodziny otrzymują 60% przyznanej im kwoty.
Pięcioro posiadaczy Karty Polaka, którzy złożyli wnioski o stały pobyt, planuje się osiedlić w Kielcach, jedna w powiecie starachowickim, a jedna w skarżyskim – dodaje Anna Niewadzi, kierownik Oddziału ds. Cudzoziemców. 5 osób przyjechało z Ukrainy. Dwa pozostałe wnioski pochodzą z Białorusi i Rosji.
W 2016 roku, do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło 97 wniosków o pobyt stały, w tym 41 od posiadaczy Karty Polaka. Większość wnioskujących pochodziła z Ukrainy. Kartę Polaka może otrzymać osoba o polskich korzeniach, która wykaże się znajomością polskiego języka i tradycji, a także złoży u polskiego konsula pisemną deklarację przynależności do narodu polskiego. Dokument nie jest tożsamy z nadaniem obywatelstwa. Nie uprawnia też do przekraczania granicy polskiej bez wizy. Umożliwia natomiast ubieganie się o zezwolenie na pobyt stały w Polsce.