W przyszłym tygodniu w Kielcach odbędą się ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu. Wydarzenie jest organizowane po raz 20. W tym roku odbędzie się pod hasłem z Księgi Jeremiasza: „Uwiodłeś mnie Panie, a ja dałem się uwieść”.
W programie zaplanowano m.in. wspólną modlitwę biskupa kieleckiego i naczelnego rabina Polski przy pomniku „Menora” na al. IX Wieków Kielc. Następnie zebrani przejdą w stronę dawnej synagogi, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Żydów z kieleckiego getta. Tam odbędzie się krótkie wspomnienie zamordowanych żydowskich mieszkańców Kielc oraz Polaków ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej.
Odbędzie się też panel dyskusyjny w Wyższym Seminarium Duchownym. – Wykład pt. „Żydzi i chrześcijanie w nowym świecie” wygłosi rabin prof. Abraham Skórka, rektor Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires - zapowiada przedstawiciel organizatorów ks. dr Tomasz Siemieniec. Podkreśla, że współczesny świat zmaga się z wieloma problemami. Dominuje troska o pokój, szczególnie na Bliskim Wschodzie, który niegdyś był areną wydarzeń biblijnych. – Wspólne działania chrześcijan i Żydów na rzecz pokoju i promowania wartości, o których mówi Pismo Święte, mogą mieć bardzo ważne znaczenie – stwierdził.
W ramach 20. Dnia Judaizmu w Kielcach odbędzie się też nabożeństwo biblijne w kieleckiej katedrze i „Wieczór psalmów” w Kieleckim Centrum Kultury. Będzie to spojrzenie na psalmy z chrześcijańskiego i żydowskiego punktu widzenia. W Kielcach Ogólnopolskie uroczystości odbędą się w Kielcach już po raz drugi. – Ma to bardzo ważne znaczenie ze względu na pamięć o tragicznych wydarzeniach z 1946 roku – dodaje ks. dr Tomasz Siemieniec. – Pogrom ludności żydowskiej, do jakiego wtedy doszło, jest przedmiotem badań historyków, ale na to wydarzenie należy spojrzeć także z religijnego punktu widzenia. Jest to okazja do rachunku sumienia i analizy, jak obecnie wygląda dialog katolicko-żydowski w wymiarze osobistym i w diecezji kieleckiej – mówi.
20. Dzień Judaizmu w Kielcach organizuje diecezja kielecka we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Jana Karskiego. Wydarzenie rozpocznie się we wtorek, 17 stycznia, konferencją prasową z udziałem prezydenta miasta i księży biskupów: Jana Piotrowskiego, Mieczysława Cisło i Rafała Markowskiego. Są to duchowni od lat zaangażowani w dialog chrześcijańsko-żydowski w Polsce. Dzień wcześniej, 16 stycznia, obchody Dnia Judaizmu odbędą się w Chmielniku.