Fatalny stan powietrza w stolicy regionu. W niektórych miejscach, nad ranem, o 1500 procent przekroczone zostały dopuszczalne normy – alarmują specjaliści. Smog utrzymuje się w Kielcach od kilku dni. Wiąże się to z silnymi mrozami i zwiększoną emisją spalin do atmosfery.
Inspekcja Ochrony Środowiska przestrzega przed wychodzeniem z domu, ponieważ grozi to ryzykiem wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym.
Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu – przestrzegają specjaliści.
Pomiaru stężenia pyłów w powietrzu dokonują naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Smog występuje także w stolicy kraju, ale głównie na południu Polski – m.in. w Katowicach i Krakowie. Dziś w Kielcach stężenie pyłów zawieszonych jest najwyższe w kraju. Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska – najwięcej zanieczyszczeń utrzymywało się w atmosferze około godziny 5.00 rano. Potem, stopniowo ich ilość spadała. Pyły to różnego rodzaju substancje o średnicy do 10 mikrometrów. Przez to, że mają niewielkie rozmiary, przenikają głęboko do układu oddechowego, transportując tam niebezpieczne związki chemiczne.
Co roku z powodu chorób wywołanych smogiem umiera w Polsce 50 tysięcy osób.
Powietrze w Polsce jest bardzo zanieczyszczone – przestrzega Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego. Zdaniem rozmówcy Polskiego Radia, sytuację pogarsza bezwietrzna pogoda.
Jakub Jędrak zwraca uwagę, że napływające ze Skandynawii powietrze automatycznie postrzegamy jako pozbawione pyłów, tymczasem podczas mrozów zostaje ono nad Polską bardzo szybko zanieczyszczone, tym bardziej, że często w swoich piecach palimy „czymkolwiek”.
Jakub Jędrak przestrzega przed bezwzględnym zamykaniem się w domach, gdy normy zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz są przekroczone. Należy zachować w tej sprawie rozsądek.
Także w Kielcach smog utrzymuje się od kilku dni. Wiąże się to z silnymi mrozami i zwiększoną emisją spalin do atmosfery.
O kieleckim smogu i jego skutkach rozmawiać będziemy na antenie Radia Kielce jutro o 8.30. Gościem „Rozmowy dnia” będzie Małgorzata Janiszewska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.