Ulicami kilkuset miejscowości w Polsce przejdą dziś Orszaki Trzech Króli. Kilkadziesiąt z nich zostanie zorganizowanych w województwie świętokrzyskim.
W Kielcach uroczystości rozpoczęła msza św. w bazylice katedralnej o godzinie 13.00. Następnie na plac Najświętszej Maryi Panny przybyło 5 orszaków. Jako pierwszy wkroczył orszak pasterski, z udziałem Świętej Rodziny i kieleckich biskupów. Pozostałe wyruszyły z ulic: Jana Pawła II, Czerwonego Krzyża, Kapitulnej i placu Zamkowego. W rolę Kacpra wcieli się Zbigniew Kowalski, nauczyciel historii aktywnie działający w grupach rekonstrukcyjnych. Melchiorem jest Bertus Servaas, prezes klubu Vive Tauron Kielce, a Baltazarem przedsiębiorca i były kielecki radny Stanisław Rupniewski.
Przybył też tzw. spóźniony orszak – mówi Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury. Ten orszak poprowadzi animator kultury Wit Chamera. Są do niego zaproszone osoby samotne, bezdomne i opuszczone. Jest to nawiązanie do słów ks. bp. Jana Piotrowskiego, który na wigilii dla osób bezdomnych i samotnych w WDK mówił, że trzeba się zastanowić, dlaczego takie osoby są nam dane i jak możemy im pomóc.
Na scenie ustawionej na placu Najświętszej Maryi Panny wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Kielce, wokaliści i orkiestra dęta. Kolędowaniu będzie przewodniczył folkowy zespół Pozytywnie Nakręceni z Pińczowa.
W diecezji sandomierskiej orszaki wyruszą w większych miastach i w kilkunastu mniejszych miejscowościach. Odbędą się m.in. Sandomierzu, Tarnobrzegu i Opatowie. W Ostrowcu Świętokrzyskim trzy orszaki o 14.00 spotkają się na placu przy ul. Polnej, skąd wspólnie udadzą się w stronę rynku. Trzej Królowie będą podróżować wypożyczonym z tej okazji papamobile.
Z kolei w diecezji radomskiej Trzej Królowie przejdą m.in. ulicami Starachowic, Końskich i Skarżyska-Kamiennej. W Skarżysku wierni wyruszą z klasztoru ojców franciszkanów. Każdy otrzyma śpiewniki i korony – zapowiada organizator orszaku Krzysztof Randla. W klasztorze franciszkanów odegrana zostanie scena Zwiastowania. Potem orszak przejdzie do Miejskiego Centrum Kultury, przed którym odegrana zostanie kolejna scenka „W pałacu Heroda”. Pochód zakończy się w sanktuarium przy ul. Wileńskiej, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie, połączone z konkursem i nagrodami. Królami będą przedstawiciele policji, straży pożarnej i nadleśnictwa. W Suchedniowie uroczysty marsz organizują Rycerze Kolumba.
W tym roku Orszaki Trzech Króli odbędą się pod wspólnym hasłem, nawiązującym do franciszkańskiego zawołania: „Pokój i Dobro”. Celem ulicznych jasełek jest podtrzymywanie tradycji i obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Organizatorzy zachęcają do udziału całe rodziny. Mile widziane są przebrania nawiązujące do jasełek i królewskie korony na głowach.