W ok. 50 miejscowościach w województwie świętokrzyskim zostanie przeprowadzony spis drobiu w związku z zagrożeniem tzw. ptasią grypą. Jak informowaliśmy, w województwie świętokrzyskim wykryto dotąd dwa ogniska wirusa tej choroby: w powiecie pińczowskim i kazimierskim, które zostały natychmiast zabezpieczone. Część domowego ptactwa padła, a pozostałe sztuki zostały poddane eutanazji i utylizacji. Spis drobiu zostanie przeprowadzony w okręgu zapowietrzonym i zagrożonym, w ok. 150 gospodarstwach – poinformował Bogdan Konopka, Wojewódzki Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka. Drób zostanie spisany i będzie pod obserwacją.
Lekarze będą też informować o korzystaniu z mat dezynfekcyjnych i przypominać o obowiązku zamknięcia drobiu. Bogdan Konopka przypomina, że ten obowiązek dotyczy także gołębi. Dodatkowo, gospodarze z terenów zapowietrzonych mają obowiązek prowadzenia listy osób wchodzących i wychodzących z gospodarstwa. Taka wiedza jest niezbędna w przypadku dochodzenia po ewentualnym kolejnym wykryciu wirusa.
Obostrzenia potrwają kilka tygodni. Jeśli drób nie będzie w tym czasie zamknięty, to gospodarze poniosą konsekwencje – przestrzega Bogdan Konopka. Jeśli z powodu ogniska ptasiej grypy trzeba będzie poddać drób eutanazji, to gospodarz, który nie przestrzegał obowiązku zamykania zwierząt, nie otrzyma odszkodowania. Za nieprzestrzeganie obowiązku wprowadzono też administracyjne kary, które mogą sięgnąć od tysiąca nawet do 8 tysięcy złotych.
Dziś samorządowcy z 4 południowych powiatów województwa świętokrzyskiego wzięli udział w spotkaniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z ptasią grypą. Wicewojewoda Andrzej Bętkowski apelował, aby samorządy bardziej angażowały się w zapobieganie kolejnym zakażeniom w chowie przyzagrodowym i w komercyjnych, dużych fermach. Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa podkreśla, że w gminie Pińczów gospodarstwa są na bieżąco monitorowane. Wyznaczeni urzędnicy są w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii i sołtysami. Burmistrz przyznaje, że nie wszyscy gospodarze przejmują się zakazem wypuszczania drobiu.
W spotkaniu prowadzonym dziś przez Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wzięli udział inspektorzy sanitarni oraz wójtowie, burmistrzowie i starostowie z powiatów kazimierskiego, buskiego, jędrzejowskiego i pińczowskiego.