W całym regionie trwają ostatnie przygotowania do otwarcia żywych szopek. Ich tradycja sięga średniowiecza. Pierwszą z nich zorganizował we Włoszech św. Franciszek z Asyżu, który w ten sposób chciał pokazać ludziom, w jakich okolicznościach przyszedł na świat Chrystus. W 1223 roku, po otrzymaniu przyzwolenia od papieża Honoriusza III, święty Franciszek w pustelni Greccio, należącej do hrabiego Giovanniego Velito, przygotował niezwykłą inscenizację wydarzeń mających miejsce w noc Narodzin Syna Bożego – przypomniał na naszej antenie brat Paweł Chmura, dyrektor franciszkańskiego Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień San Damiano w Chęcinach.
Na terenie pustelni ustawione zostały świece i pochodnie, jak również żłóbek oraz żywe zwierzęta. Nad samym żłóbkiem natomiast, odprawiona została Msza Święta, natomiast sam konstruktor inscenizacji, diakon święty Franciszek, podjął się radosnego odśpiewania Ewangelii.
Ten piękny, zapoczątkowany przez świętego Franciszka zwyczaj, szybko zyskał na popularności w niemal każdym zakątku Europy, niemniej szczególnie propagowany był on przez zakony franciszkanów i dominikanów.
Brat Andrzej Włodarczyk z parafii Św. Franciszka z Asyżu powiedział na naszej antenie, że w dzisiejszym świecie łatwiej zrozumieć religijny przekaz żywym obrazem, dlatego warto odwoływać się do franciszkańskiej pasji miłowania żywych stworzeń, poza tym zdecydowanie bardziej taki obraz narodzin Chrystusa przemawia do najmłodszych.
Żywe szopki będziemy mogli podziwiać w tym roku przy Kościele Świętego Franciszka z Asyżu w Kielcach, u ojców franciszkanów w Chęcinach, oblatów na Świętym Krzyżu, franciszkanów w Pińczowie, a także w Sulisławicach. Szopka ze zwierzętami powstanie też przy kaplicy betlejemskiej w Ossolinie, koło Klimontowa.
Zwierzęta pojawią się tradycyjnie przy głównym wejściu do bazyliki na Świętym Krzyżu. Tymczasem wewnątrz klasztoru wybudowana została duża szopka, przygotowana przez pracowników Kieleckiego Centrum Kultury. Więcej o tej tradycji Bożego Narodzenia można przeczytać na naszej stronie internetowej.
Posłuchaj Rozmowy Dnia: