– Upadłość konsumencka to proces sądowy, który redukuje lub umarza zobowiązania osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej w przypadku zaistnienia niezawinionej niewypłacalności – wyjaśniła mecenas Katarzyna Szewczyk.
Zgodnie z procedurą dłużnik wypełnia odpowiednie formularze znajdujące się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości i składa je do Sądu Rejonowego. Wcześniej jednak taka osoba powinna podliczyć swoje wszystkie zobowiązania i dokładnie określić stan majątku.
Sąd ustanawia syndyka, który prowadzi procedurę upadłościową. Jak mówiła Katarzyna Szewczyk, jeśli nie wystarcza majątku na pokrycie wszystkich zobowiązań, to sąd ustala plan spłaty wierzycieli trwający maksymalnie do 36. miesięcy, a po jego wykonaniu zobowiązania upadłego są umarzane.
Po 2015 roku, kiedy zostały uproszczone procedury, nastąpił prawie 20 – krotny wzrost pozytywnie rozpatrzonych wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – dodała mecenas Katarzyna Szewczyk, gość programu „Na każda pogodę”.
Część 1
Część 2