Szkoły z 4 powiatów w województwie świętokrzyskim wezmą udział w pilotażowym projekcie łączącym edukację zawodową ze zdobywaniem doświadczenia w firmach. Dualne kształcenie rozpocznie się we wrześniu 2017 roku i potrwa do 2020 roku.
W projekcie wezmą udział uczniowie techników i szkół zawodowych związanych z branżą metalową z powiatów ostrowieckiego, starachowickiego, skarżyskiego i koneckiego. Prawdopodobnie będzie to 8 szkół. Na razie w poszczególnych powiatach odbywają się spotkania, podczas których wspólnie z przedsiębiorcami i dyrektorami szkół wypracowywany zostanie jeden, najlepszy model współpracy – mówi Grzegorz Orawiec, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej w urzędzie marszałkowskim. Na podstawie ustaleń, konkretne szkoły podpiszą porozumienia z pracodawcami. Trzeba określić m.in. szczegóły dotyczące praktyk. W regionie świętokrzyskim istnieją już klasy patronackie prowadzone przez duże firmy np. MAN i Hutę Celsa Ostrowiec, które szkolą uczniów. Jednak możliwości utworzenia takich klas nie mają mali i średni przedsiębiorcy, których jest najwięcej – dodaje Grzegorz Orawiec. Zainteresowanie kształceniem dualnym mniejszych firm, zatrudniających np. ok. 30 osób jest największym wyzwaniem pilotażowego programu. Zaangażowanych zostanie kilkanaście firm, które podejmą stałą współpracę ze szkołami. Z jedną klasą będzie współpracować kilka firm, w których uczniowie będą się uczyć zawodu. Firmy otrzymają wsparcie finansowe na przeszkolenie uczniów i wyposażenie dla nich stanowisk pracy.
Model współpracy szkół z firmami i wniosek o unijne wsparcie projektu będą gotowe w lutym. Na razie program dotyczy tylko branży metalowo-odlewniczej. Jeśli zaproponowane rozwiązania się sprawdzą, to województwo będzie zabiegać o rozszerzenie projektu o kolejne branże. Na to liczy m.in. Renata Antos, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy. Jej szkoła współpracuje już z przedsiębiorcami, jednak w niektórych zawodach trudno pozyskać pracodawców chętnych do współpracy.
Pilotażowa współpraca jest elementem programu Komisji Europejskiej dla najsłabiej rozwijających się regionów. Jeśli rozwiązania zaproponowane w Świętokrzyskiem się sprawdzą, to Komisja Europejska będzie je proponować także innym krajom i regionom. Z analizy szkolnictwa zawodowego w regionie świętokrzyskim wynika, że aktualnie tylko ok. 8% praktycznej nauki zawodu odbywa się u pracodawców, a pozostała część w szkołach i centrach kształcenia praktycznego.