Naukowiec z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach uczestniczył w międzynarodowym projekcie, którego celem było poznanie historii Wszechświata. Doktor Janusz Krywult razem z astrofizykami z innych krajów przez 8 lat obserwował prawie 100 tysięcy odległych galaktyk.
Projekt VIPERS, w ramach którego wykonywane były badania, ogromnie zwiększa wiedzę współczesnej nauki na temat rozmiarów i ewolucji Wszechświata. Doktor Krywult podkreśla, że do tej pory poznawanie Kosmosu z konieczności skupiało się przede wszystkim na najbliższych nam galaktykach. Na więcej nie pozwalały teleskopy. Dopiero od kilku lat jakość sprzętu obserwacyjnego poprawiła się na tyle, że można było rozpocząć podglądanie galaktyk odległych o 7 miliardów lat świetlnych. To oznacza, że analiza objęła Wszechświat w momencie, kiedy był on dwa razy młodszy niż teraz. Dr Janusz Krywult, mówi, że dzięki analizie światła galaktyk, da się ocenić w jakim wieku były one 7 miliardów lat temu. Okazuje się, że już wtedy niektóre z nich były dość stare.
Doktor Agnieszka Pollo, z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego dodaje, że 7 miliardów lat temu musiało dojść do jakiegoś ważnego wydarzenia we Wszechświecie, a obserwacja galaktyk z tamtego okresu ma pomóc odpowiedzieć na pytanie co to dokładnie było. – W tej chwili żyjemy w epoce, kiedy Wszechświat rozszerza się coraz szybciej. Przyspieszenie ekspansji Wszechświata nastąpiło właśnie 7 miliardów lat temu, a więc w tej epoce kosmologicznej, którą obserwujemy. Jednym z celów badań jest ustalenie czym jest tajemnicza ciemna energia, która rozpycha Wszechświat i przyczynia się do jego rozszerzania - mówi Agnieszka Pollo.
Dziś w czasopismach naukowych na całym świecie ukażą się artykuły dotyczące projektu VIPERS. Jak zapowiada dr Janusz Krywult, badania galaktyk sprzed miliardów lat na pewno będą kontynuowane.