Osoby głuchonieme wystąpią w premierowym spektaklu pt. „Sztuka ciszy” w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Będzie to opowieść o różnych rodzajach sztuki. Za pomocą pantomimy aktorzy Teatru Plastycznego „Sen” zabiorą widzów do artystycznych pracowni, przedstawiając m.in. trud pracy rzeźbiarza, malarza i muzyka.
– Główny bohater, wcielający się w rolę poety, będzie zachęcał pozostałych do śpiewu – zapowiada Tomasz Irski, opiekun grupy i autor inscenizacji. Każdy z głuchoniemych aktorów po kolei będzie próbował śpiewać, wydając z siebie różne dźwięki. Tomasz Irski podkreśla, że będzie to bardzo wzruszający moment, bo widać, że te osoby bardzo chcą śpiewać, chociaż nie mogą. Dlatego na zakończenie kartka z tekstem utworu zostanie przekazana widzom, którzy integrując się z aktorami, wspólnie zaśpiewają piosenkę „Cisza jak ta”. Aktorzy dzięki sygnałom świetlnym będą poruszać się w rytm piosenki.
– Premierze będzie towarzyszył wernisaż wystawy głuchoniemych artystów. Podczas warsztatów w Wojewódzkim Domu Kultury powstało ok. 550 prac, z których na ekspozycji umieszczono ponad 120, w różnych technikach plastycznych – dodaje Tomasz Irski. Podczas zajęć osoby niesłyszące poznały podstawy rysunku, akwareli, farby plakatowej, grafiki, płaskorzeźby i małej formy rzeźbiarskiej. Następnie każdy tworzył prace w technice, która najbardziej mu odpowiadała.
Premiera spektaklu „Sztuka ciszy” odbędzie się dziś w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach o godzinie 18.00. Wstęp na spektakl jest bezpłatny. To już trzecia inscenizacja przygotowana przez Teatr Plastyczny „Sen”, do którego należy 12 osób głuchoniemych z województwa świętokrzyskiego. Poza prezentacją w Kielcach, przedstawienie będzie też prezentowane na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Krakowie i Moskwie.
W planach jest też wyjazd do RPA na zaproszenie zaprzyjaźnionej grupy teatralnej. Będzie to możliwe, jeśli organizatorom uda się zebrać pieniądze na bilety. Z kolei wystawa prac plastycznych będzie prezentowana w WDK do 10 grudnia. Potem trafi do Biblioteki Miejskiej w Kielcach, a najciekawsze prace zostaną zaprezentowane m.in. na festiwalu w Tczewie.