W pińczowskim centrum kultury rozstrzygnięto konkurs poetycki „Pięć s(ł)ów, czyli pińczowskie klimaty”. Konkurs skierowany był do młodzieży szkolnej oraz seniorów i był częścią realizowanego w Pińczowie od początku roku projektu „Pięć s(ł)ów, czyli pińczowskie spotkania z językiem ojczystym”.
Jak informuje Iwona Senderowska, dyrektor pińczowskiego centrum kultury, projekt miał na celu popularyzację wiedzy na temat języka ojczystego wśród mieszkańców regionu. Projekt miał na celu budowanie kompetencji językowych Pińczowian. Był skierowany do wielu odbiorców, od przedszkolaków po seniorów. W ramach tego projektu, który dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury zrealizowaliśmy wiele szereg ciekawych inicjatyw – tłumaczy. Dodaje, że w projekcie wzięło udział wielu mieszkańców regionu. To pokazuje, że przez zabawę można się języka polskiego również uczyć – uważa.
Młodsi, starsi, mniej i bardziej doświadczeni poeci z Pińczowa oceniani byli przez komisję konkursową, której przewodniczył lokalny poeta i regionalista Adam Ochwanowski. Jak tłumaczy, przysyłane utwory, zgodnie z ideą konkursu, musiały nawiązywać do pińczowskiego regionu. Choć było określone hasło konkursu, to nie ograniczało ono tematycznie autorów. Jako oceniający nie brałem tego pod uwagę. Bardziej interesowało mnie przesłanie, warsztat poetycki i wartości poznawcze, które są bardzo ważne przy tego typu konkursach – podkreśla.
Agnieszka Kucybała, koordynator projektu, dodaje, że nazwa konkursu „Pięć s(ł)ów” nawiązuje do legendy związanej z nazwą miasta. Pewien rycerz po przebudzeniu zobaczył na drzewie pięć sów i to właśnie tu postanowił założyć osadę, której nadał nazwę Pięć-s(ł)ów. Ta fonetycznie jest bardzo zbliżona do obecnej nazwy i stąd ta gra słowna w tytule całego projektu i konkursu poetyckiego – wyjaśnia. Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, a ich wiersze ukażą się w lokalnej prasie i regionalnych portalach internetowych.