Pracownik opieki socjalnej ze Starachowic- Krzysztof Dróżdż napisał książkę naukową o przyczynach wykluczenia społecznego. Pozycja powstawała przez prawie 20 lat. W tym czasie, autor rozmawiał z młodzieżą, rodzinami i osobami bezdomnymi, wkraczając w ich środowiska. Przeanalizował w sumie ponad 5 tysięcy przypadków osób i grup wykluczonych, głównie pochodzących z powiatu starachowickiego. Swoje badania rozpoczął pracując w szkole, a kontynuował je jako pracownik socjalny. Oparł je na rzadko wykorzystywanej w Polsce metodologii teorii ugruntowanej. Z każdą osobą przeprowadzał wywiad. Z niektórymi spotykał się wielokrotnie.
Jak mówi, do badań zainspirowała go praca z tzw. trudną młodzieżą. Dzieci zdawały się mieć kilka twarzy. Inaczej zachowywały się w domu, w szkole i na zajęciach pozalekcyjnych, na które nie musiały przychodzić. W wieku 11 i 12 lat miały już różne problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Autor zaczął zauważać pewne prawidłowości i rozpoczął poszukiwanie wzoru, według którego można byłoby te objawy zinterpretować.
Badacz uważa, że większość ludzkich problemów wynika z niewłaściwego rozumienia otaczającego nas świata. Według autora, wpływa na to niewłaściwa opieka i relacja człowieka z jego najważniejszym opiekunem, powstająca już w ciągu pierwszego roku życia. Problemem mogą być także postawy rodziców, którzy swoje wsparcie dla dziecka uzależniają od jego sukcesów w szkole – dodaje Krzysztof Dróżdż. Przykładem jest historia człowieka, którego autor spotkał, jako bezdomnego. Miał duże problemy z prawem i nadużywał alkoholu. Po pewnym czasie zdecydował się na rozmowę, bo udając współpracę z pracownikiem socjalnym, chciał zdobyć pieniądze. Okazało się, że jego problemy zaczęły się wtedy, gdy rodzice przestali go wspierać, bo nie odnosił oczekiwanych sukcesów w szkole. To było przyczyną zachowań antyspołecznych i autodestrukcyjnych. Mężczyzna od 6 lat nie jest bezdomny, pracuje i ma rodzinę.
Stosując swój model pracy, w ciągu 8 lat spotkań z bezdomnymi Krzysztof Dróżdż doprowadził 76 osób do wyjścia z bezdomności. Jego książka pt. „Etykiety współczesnych ideologii. Wykluczenie społeczne” została wydana w tym roku przez wydawnictwo Poligraf. Autor dedykuje ją m.in. terapeutom, pracownikom socjalnym, rodzicom i osobom sprawującym władzę, które mają wpływ na działalność instytucji.