O innowacyjnych technologiach przetwórstwa owoców i warzyw rozmawiano dziś podczas zorganizowanej w Sandomierzu konferencji. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że w celu lepszego zagospodarowania płodów rolnych i podniesienia opłacalności produkcji konieczne jest rozwijanie przetwórstwa, ponieważ na świeże owoce i warzywa nie ma obecnie tak dużego zbytu, jak wcześniej.
Zachętą mają być dotacje. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020 dofinansowanie mogą otrzymać firmy, które już zajmują się przetwarzaniem płodów rolnych, grupy producentów, ich związki oraz rolnicy planujący rozpoczęcie takiej działalności.
W PROW-ie na przyszły rok zaplanowano również dotacje w ramach działania „Współpraca” skierowanego do rolników i przedsiębiorców razem podejmujących różne przedsięwzięcia np. promocji i marketingu płodów rolnych.
Prof. Dorota Konopacka z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach przedstawiła szeroki wachlarz możliwości przetwarzania owoców i warzyw: m.in. suszenie mikrofalowe, liofilizację, czyli suszenie wstępnie zamrożonego materiału. Zachęcała także do produkcji suszu z owoców miękkich np. z wiśni.
Jeden z uczestników konferencji Przemysław Stawiarski powiedział nam, że poprzez przetwórstwo warzyw i ziół chce poprawić sytuację ekonomiczną swojego gospodarstwa, ponieważ obecnie opłacalność produkcji jest słaba. W planach ma produkcję soków warzywnych oraz przygotowywanie suszu do herbat.
Konferencję zorganizował Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.