W Kieleckim Centrum Kultury rozpoczynają się projekcje filmów 22 Ogólnopolskiego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2016. Marian Curzydło- dziennikarz, filmowiec i recenzent kieleckiego festiwalu – mówi, że dokumentaliści, którzy nadsyłali prace, podejmowali w swoich reportażach tematy ważne i istotne z punktu widzenia współczesnego świata jak sytuacja w Syrii, czy problemy mieszkańców państw nadbałtyckich, którzy odczuwają skutki imperialnej polityki Rosji. Są jednak także dokumenty pokazujące codzienne życie i jego problemy. To m.in. filmy o ludziach przedsiębiorczych i różnych obliczach polskiego biznesu. Z jednej strony opartego na rodzinnych tradycjach a z drugiej dążącego do celu bez względu na cenę.
Na festiwal nadesłano także prace opowiadające o trudnej historii. Obrazy nawiązują do czasów holokaustu, pogromu Kieleckiego czy czasów stanu wojennego. Widzowie będą mogli obejrzeć filmy o działalności podziemnej radiostacji Solidarności w Świdniku, czy nieznanych faktach dotyczących porwania i zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki.
Będzie także kielecki obraz o klubie Vive, który jednoczy właścicieli, sportowców i kibiców i może być wzorem dla innych w Polsce jak łączyć biznes i miłość do sportu.
Popołudniowy pokaz, który rozpocznie się o 17.00 – to kolejne dwa filmy pt. „Dotknięcie zła” oraz „Karski i władcy ludzkości”.
Wieczorem o 20.00 uroczyste otwarcie festiwalu, na którym w sumie będzie można obejrzeć 29 filmów wybranych ze 136 prac nadesłanych na konkurs. Po każdym pokazie odbędzie się dyskusja z twórcami filmów, a widzowie będą głosować na najlepszy obraz.
PROGRAM 22 Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2016
Posłuchaj Rozmowy Dnia: