Świętokrzyski System Informacji Przestrzennej poszerza się o kolejne zagadnienia. Można tam znaleźć m. in. dane dotyczące transportu, geodezji, turystyki, ratownictwa medycznego i ekologii. Wpisy umieszczają świętokrzyskie gminy i powiaty, a także Lasy Państwowe, Straż Pożarna, Urząd Wojewódzki i Świętokrzyski Park Narodowy.
Dziś do systemu przystąpiła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Dzięki porozumieniu, instytucja udostępni na portalu informacje, które będą przydatne także dla przeciętnego użytkownika – informuje Wioletta Łyżwa z RDOŚ. Na przykład przed planowanym zakupem działki, budową domu lub inną inwestycją będzie można sprawdzić, czy wskazana działka jest objęta jakąś formą ochrony przyrody. Na tej podstawie, będzie można łatwo sprawdzić, jakie obowiązują tam ograniczenia i wymogi.
Dzięki informacjom dostępnym na portalu, łatwo też zaplanować np. rodzinną wycieczkę – informuje Marek Gołuch, kierownik projektu Systemu Informacji Przestrzennej Marek Gołuch. Bez wychodzenia z domu można wyznaczyć przebieg trasy, sprawdzić przystanki, szlaki turystyczne, miejsca noclegowe i punkty gastronomiczne. W wielu przypadkach podana jest też informacja o zarządcy danego obiektu wraz z kontaktem.
Nie wszystkie informacje są dostępne dla przeciętnego użytkownika. Z niektórych mogą korzystać wyłącznie instytucje, na podstawie wzajemnych porozumień, np. między Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej, a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu – dodaje Marek Gołuch. Obie instytucje intensywnie współpracują w zakresie zdarzeń ratowniczych na obszarach leśnych. Dzięki wzajemnej wymianie danych na przykład strażacy mogą szybko podejrzeć system dróg leśnych i sprawdzić, jak sprawnie dotrzeć do miejsca pożaru.
Każda instytucja, która udostępnia dane na portalu musi je na bieżąco aktualizować. Aktualnie trwają rozmowy o przystąpieniu do Systemu Informacji Przestrzennej przez harcerzy i Caritas Diecezji Kieleckiej.