11 listopada przypadało Święto Niepodległości. 98 lat temu, po 123 latach, Polska odzyskała wolność. W związku z tym spytaliśmy świętokrzyskich polityków, co to znaczy być patriotą.
Jarosław Szarek – prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Patriotyzm, to jest dbanie o naszą przeszłość, tożsamość i nasze dziedzictwo. Dziś bardzo nam brakuje wspólnoty. Jej spoiwem może być nasza historia. Jesteśmy narodem, który szczególnie umiłował wolność i niejednokrotnie płacił za nią najwyższą cenę. Bycie patriotą oznacza dbanie o tę przeszłość, o spuściznę i przekazanie tego następnym pokoleniom. Jednocześnie, przed nami bardzo ważne zadanie. Musimy zbudować dla naszych dzieci nowoczesne, sprawnie działające Państwo, ale zakorzenione i niezapominające o własnej tożsamości, bo to daje nam siłę i dumę. Europa pokazuje obecnie, jak kończą narody, które zaniedbały patriotyzm, podeptały własne korzenie i dziedzictwo. 11. Listopada to dobra okazja, żeby zastanowić się, jaką wartością jest niepodległość.
Marek Kwitek – poseł Prawa i Sprawiedliwości
Patriotyzm to przede wszystkim miłość Ojczyzny bez względu na okoliczności. Szczególnie jest to ważne w trudnych momentach, gdy musimy wykazać się o wiele większym poświęceniem i odwagą. Patriotyzm możemy i powinności manifestować także w czasach pokoju. To duma z naszej historii i pamięć o naszych bohaterach często zapomnianych. Patriotyzm to szacunek ale także przekazywanie tych najważniejszych wartości młodemu pokoleniu.
Krzysztof Słoń – senator Prawa i Sprawiedliwości
Patriota ma poczucie szczególnej przynależności do narodu, do wszystkiego tego co stanowi o jego historii, kulturze i tradycji. Przynależności związanej również z terytorium na którym ten naród mieszka. Ta przynależność determinuje wszystkie postawy i zachowania. Sposób w jaki okazujemy to przywiązanie, to wyraz czci i szacunku dla symboli narodowych dla flagi i godła. To także poczucie odpowiedzialności za to, co zostało przekazane temu pokoleniu w którym patriocie przychodzi żyć.
Patrioci potrafią odnaleźć się w różnych sytuacjach. Gdy trzeba iść na wojną i walczyć ale także w czasach względnego spokoju. Patriotyzm to nasze wewnętrzne poczucie przynależności, które pozwala przetrwać narodowi.
Jest ono min. elementem wychowania w naszych rodzinach. Jak dodaje senator -jeśli nie ma przynależności, gdy jesteśmy oderwani od tego kręgosłupa, którym jest historia i tradycja, to nie czujemy także więzi narodowych, przynależności do domu, czy miejsca, a bez tego nie ma patriotyzmu.
Krzysztof Lipiec – poseł Prawa i Sprawiedliwości
Być patriotą, to znaczy całym sercem, całą duszą, całym umysłem służyć Ojczyźnie, w różnych dziedzinach. Mamy czas pokoju, ale warto dla Ojczyzny poświęcać swój czas, organizować różne przedsięwzięcia, choćby przypominających ważne wydarzenia z naszej historii. Warto również wyciągać z tego wnioski- trzeba o tym rozmawiać z młodzieżą. Trzeba, jasno i wyraźnie być określonym, wobec podstawowych wartości, które zawsze były nam bliskie, kiedy znajdowaliśmy się w najtrudniejszych sytuacjach. Tych, które legły u podstaw naszej wolności i niepodległości. Dzisiejszy patriotyzm, to służba Ojczyźnie w każdym wymiarze naszego bytu.
Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyski
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, mówi, że patriota, to człowiek, który silnie identyfikuje się ze swoim krajem. Uczestniczy w państwowych uroczystościach wywiesza przed domem flagę narodową, zna hymn. Symbole naszego kraju powinny towarzyszyć nam w domu rodzinnym i w szkole. Nasze podejście do nich to także przejaw patriotyzmu. To znak, że czujemy się Polakami, że kochamy swój kraj. Według wojewody patriotyzm to także dbałość o naszą kulturę, dziedzictwo narodowe, wartości chrześcijańskie, ale także o kulturę ludową. W tej kulturze nasi rodacy w trudnych czasach odnajdowali ukojenie i siłę do walki o naszą Niepodległość.
Anna Kupka – poseł Prawa i Sprawiedliwości
Dla Posłanki PiS – Anny Krupki – bycie patriotą to troska o Ojczyznę. W związku z tym powinniśmy wspierać wszelkie działania, które mogą sprawić, że Polska będzie silniejsza, trwalsza i będzie się rozwijała.
Jak dodała, jej wartości patriotycznych uczyli rodzice i dziadkowie. Jeden walczył w AK a drugi w Armii Andersa pod Monte Casino. To oni mówili jak piękną, jak ważną, jak wielką i wspaniałą jest Polska. Że warto pracować, by Ojczyzna była jak najsilniejsza. To zawiera się także w słowach Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że warto być Polakiem. Taką postawę jesteśmy winni naszym przodkom, którzy walczyli o Niepodległość, którzy nawet w najtrudniejszych czasach nie tracili nadziei, że kiedyś Polska będzie wolna.
Zdaniem posłanki dzisiaj patriotyzm to także wspieranie rozwoju demograficznego i gospodarczego i budowanie silnej pozycji w Europie.
Jarosław Rusiecki – senator Prawa i Sprawiedliwości
Patriotyzm, to ważne słowo. To znaczy, kochać swoją matkę, swojego ojca, miejsce, w którym się urodziło. Kochać to, co jest nam najbliższe i mieć świadomość tego, że trwamy w historii. To, co przeżyły wcześniejsze pokolenia jest naszym bogactwem, nasza siłą. Trzeba to szanować, bo wartości wtedy wypracowane są dla nas aktualne dzisiaj. To znaczy, być uczciwym, pracowitym, dbać o bliźniego, o swoje miejsce pracy, dobrze przygotowywać się do zajęć na studiach. Być ofiarnym lekarzem, uczciwym politykiem, pracowitym i solidnym w wypełnianiu swoich obowiązków. Wtedy, gdy to wszystko jest zagrożone, trzeba tego bronić do ostatniej kropli krwi.
Dominik Tarczyński – poseł Prawa i Sprawiedliwości
Być patriotą w XXI wieku, w 2016 roku to wyzwanie, według tych, którzy uważają, że patriotyzm wymaga poświęceń. Oczywiście wymaga, ale nie jest to poświęcenie wymuszone. Patriotą być, oznacza chcieć poświęcić się dla Ojczyzny. Ja nie zgadzam się z podziałem na patriotyzm, który rozumiany jest przez płacenie podatków i tzw. bycie obywatelem, bo to wynika z prawa. Być patriotą, to być gotowym walczyć o Polskę, to być gotowym oddać życie. Wielokrotnie w historii mieliśmy przykłady tego, jak ofiary składano ofiary z życia, choć wiadomo było. Że walka będzie przegrana, ale te ofiary zaowocowały dumą narodową, kulturą, gotowością oddania życia. Uważam, że teraz jest tak samo. Patriotyzm powinien być postrzegany jako gotowość oddania życia za ziemię, która dała nam język, kulturę, wykształcenie, czyli to kim jesteśmy. Wspominam swojego dziadka- komendanta Narodowych Sił Zbrojnych na Lubelszczyźnie. Zawsze mówił mi, że gdyby miał wybrać ponownie drogę, którą przebył w życiu, zrobiłby to samo. Chodzi o to, żeby być gotowym na poświęcenia, których nie będzie się żałować.
Maria Zuba – poseł Prawa i Sprawiedliwości
Patriotyzm to jest, przede wszystkim praca na rzecz rodziny, swojego środowiska i Ojczyzny. Jest to poznawanie historii, ponieważ znając historię, można pewniej czuć się w teraźniejszości, ale jednocześnie odważniej planować przyszłość swoją i swoich bliskich. To również szukanie odpowiedzi, gdzie we współczesnym świecie, kiedy jest pokój, powinniśmy wykazywać największą wrażliwość w pracy na rzecz naszej Ojczyzny, jakie podejmować działania i jak zachęcać innych, żeby dostrzegali wartości, wypracowane przez przeszłe pokolenia.
Bogdan Latosiński – poseł Prawa i Sprawiedliwości
Patriotyzm to podkreślanie na każdym kroku polskości i przynależności do narodu. Dbanie o dobry wizerunek Polaka, szczególnie za granicą. To bycie dumnym, że jest się Polakiem, interweniowanie w razie złej opinii na temat kraju. To jest nasz obowiązek. W Polsce, patriotyzm, to jest m.in. kupowanie polskich produktów, dbanie o historię, żeby była prawidłowo interpretowana w mediach i codziennym życiu.
Marzena Okła-Drewnowicz – poseł Platformy Obywatelskiej
Patriotyzm jest nieodłączną cechą każdego człowieka, który utożsamia się ze swoim krajem. To oznacza, że ma świadomość przynależności do tej, a nie innej narodowości, jest obywatelem tego, a nie innego kraju. Zawsze o tym pamięta i nie musząc chwytać za broń i przelewać krwi, powinien przede wszystkim dobrze pracować, być człowiekiem, który zawsze jest gotowy dobrze wykonywać zadania na rzecz swojego kraju. Szczególnie kiedy jest za granicą, nie wstydzi się swojego kraju, a wręcz go rozsławia i innych do niego zachęca. To jest współczesny patriotyzm.
Artur Gierada – poseł Platformy Obywatelskiej
Mówimy wiele o patriotyzmie, ale to przede wszystkim kochanie swojego narodu i swojego kraju. Często mam wrażenie, że osoby, które dużo mówią o patriotyzmie, na co dzień nie kochają Polaków, albo bardzo ich dzielą. Mam nadzieję, że 11. Listopada będzie tym świętem, podczas którego w końcu nie będzie wielkich podziałów i nawet jeśli nie do końca się zgadzamy, będziemy się szanowali.
Kazimierz Kotowski – poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego
Być patriotą, to życiem, postawą, wiarą, miłością do Ojczyzny, nie w słowach, a w codziennym postępowaniu, dawać wyraz swojej pracy, dbałości i czynieniu wszystkiego, co możliwe, przy wiedzy, zdolnościach intelektualnych, z szacunkiem dla bliźnich, organów prawa i Państwa. To słowa brzmiące bardzo wzniośle, ale słowa, które powinniśmy jako Polacy przekładać na codzienne obowiązki. Tak, abyśmy się szanowali, umieli docenić swoje osiągnięcia, nie wpędzali się w kompleksy i razem tworzyli dobre, nowe rozwiązania polityczne, gospodarcze i społeczne. Razem, w oparciu o tradycję i pamiętając tych, którzy przez pokolenia oddali swoje życie, za to, abyśmy dziś żyli w wolnym kraju.
Krystian Jarubas – poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego
Poseł PSL Krystian Jarubas odwołuje się do słów Norwida, że „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Według parlamentarzysty dziś naszym obowiązkiem jest budowanie zgody i wspólnoty, bo Polacy przestali się kochać a kraj wpadł w depresje. Więcej nas dzieli niż łączy, a to że idziemy obok siebie, nie znaczy że idziemy razem- mówi polityk PSL. Sugeruje, by budując drogi, nie zapominać o ścieżkach do sąsiada. Według niego patriotyzm powinniśmy manifestować codzienną postawą, a nie tylko podczas uroczystości 11 Listopada. Dotyczy to także symboli narodowych. Flaga państwowa powinna być częściej wywieszana na naszych domach a nie tylko od święta czy meczu reprezentacji. Powinniśmy się także cieszyć z bycia Polakiem.
Adam Cyrański – poseł Nowoczesnej
Być patriotą, to znaczy ciężko pracować, płacić podatki. To jest główne zadanie patriotyzmu na rzecz tego kraju. Natomiast w przestrzeni publicznej wmawia się nam, że dzisiejszy patriotyzm, to jest dawanie krwi. W czasach pokoju powinno być tak, że jesteśmy gotowi na to poświęcenie dla narodu, ale patriotyzm powinien się przejawiać głównie w pracy na rzecz tego kraju. Politycy powinni stwarzać takie warunki, żeby było to możliwe. Dzisiaj to jest zawłaszczanie przestrzenie gospodarczej w spółkach Skarbu Państwa tylko dla swoich, więc to nie jest patriotyzm, uprawiany przez partie rządzącą.