Wiślica chce odzyskać prawa miejskie. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpili gminni radni. Procedurę ubiegania się o przywrócenie praw miejskich rozpoczęła przyjęta przez nich jednogłośnie uchwała. Od poniedziałku 7 listopada w tej sprawie będą mogli wypowiedzieć się mieszkańcy.
W ramach konsultacji społecznych w każdej miejscowości zorganizowane zostaną zebrania. Dodatkowo sołtysi lub pracownicy urzędu odwiedzą mieszkańców z listą, na której będzie można wyrazić poparcie lub sprzeciw wobec tego pomysłu – mówi wójt Wiślicy Stanisław Krzak. – Mówi się, że Wiślica jest dobrem narodowym, są tu bezcenne zabytki, świadczące o początkach chrześcijaństwa i państwowości polskiej. Przywrócenie praw miejskich byłoby przywróceniem choć części dawnej świetności Wiślicy – przekonuje wójt. Dodaje, że prawa miejskie mogłyby ożywić turystykę i być atutem przy pozyskiwaniu pieniędzy unijnych np. na ratowanie i eksponowanie wiślickich zabytków.
Większość mieszkańców Wiślicy, z którymi rozmawialiśmy chciałaby przywrócenia praw miejskich. Podkreślali, że miejscowość powinna być doceniona chociażby ze względu na swoją wielowiekową historię. Niektórzy z rozmówców wyrażali obawę, że Wiślica jest zbyt mała, by odzyskać prawa miejskie, a poza tym nie ma tu zakładów pracy. Jednak wszyscy mieszkańcy bardzo by się cieszyli, gdyby mimo to stała się miastem.
Wójt Wiślicy zapewnia, że przywrócenie praw miejskich nie spowoduje wzrostu podatków, czego obawiają się mieszkańcy. O ich wysokości decyduje bowiem samorząd lokalny. Nie będzie też konieczności wymiany dokumentów, a nauczyciele nie stracą tzw. dodatków wiejskich. Wniosek o przywrócenie praw miejskich po konsultacjach społecznych trafi do wojewody. Po zaopiniowaniu, zostanie przekazany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Miejscowość, która chce być miastem powinna spełniać kilka warunków – mówi dyrektor Wydziału Prawnego Nadzoru i Kontroli w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim Robert Frey. Jednym z nich jest układ przestrzenno- architektoniczny. Zabudowa powinna być zwarta, w miejscowości powinna być kanalizacja, wodociągi i chodniki. Poza tym, przyjmuje się, że przynajmniej 2/3 ludności miasta nie powinno już zajmować się rolnictwem.
Wiślica przez lata była ważnym miastem na mapie Polski. Prawa miejskie otrzymała od Władysława Łokietka w XIV wieku. Utraciła je po powstaniu styczniowym w 1869 roku. Aktualnie w Wiślicy mieszka ok. 600 osób. O przywrócenie praw miejskich w województwie świętokrzyskim ubiegają się też Radoszyce. Pozytywną decyzję w tej sprawie otrzymała już Morawica, która będzie miastem od stycznia 2017 roku, stanowiąc 33. miasto w regionie.