Instytut Designu w Kielcach chce wspierać edukację ekologiczną dzieci ze szkół podstawowych. Przygotowany przez pracownię „Własnoręczni” program edukacyjny zakłada bezpłatne warsztaty i lekcje pokazowe, z gotowymi scenariuszami dla nauczycieli.
Podstawą zajęć będzie wydana przez Instytut Designu książka „O potworze z wielkimi stopami i długim ogonem”. Tytułowy potwór symbolizuje złe nawyki, prowadzące do nadprodukcji śmieci i nadmiernej emisji dwutlenku węgla.
Książka opisuje m. in. rozwiązania zaproponowane przez polskich i zagranicznych projektantów, które znalazły już zastosowanie, np. talerze z otrębów. W ciekawy dla dzieci sposób pokazuje właściwe nawyki, które są utrwalane przez grę – wyjaśnia współautorka książki Olga Grabiwoda.
Dzieci mogą zetknąć się z nowymi dla nich rozwiązaniami, jak np. beczka na deszczówkę lub zasianie roślin miododajnych. W książce znajduje się też przepis na wykonanie pionków do gry z kazeiny mleka. Publikacja zawiera wiele instrukcji, wycinanki i labirynty do przejścia.
Publikacja została wydana w nakładzie 300 egzemplarzy i będzie rozprowadzana wśród grup, biorących udział w ekologicznych zajęciach Instytutu Designu. Warsztaty przygotuje m. in. pracownia tkaniny, w której dzieci i nauczyciele nauczą się np. jak przerobić starą koszulkę na torbę wielokrotnego użytku – mówi Anna Tybinkowska-Kowalczyk.
Autorzy programu edukacji ekologicznej prowadzą rozmowy z kieleckimi podstawówkami, na temat możliwości wprowadzenia książki i opartych na niej scenariuszy do zajęć szkolnych. Jeśli zajęcia zaproponowane w tym roku przez Instytut Designu się sprawdzą, to być może w przyszłości projekt mógłby stać się elementem programu nauczania. Kuratorium Oświaty nie chce na razie deklarować, czy wesprze program.