W Warszawie podsumowano 10 lat kieleckiego programu szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom, który powinien stać się modelowym przykładem profilaktyki zdrowotnej dla całej Polski.
Pisze o tym w artykule „Polsko bierz przykład z Kielc” portal „wPolityce”.
Jestem zadowolony, że doceniono nas poza Kielcami, ale także na arenie międzynarodowej – powiedział nam zastępca prezydenta miasta Andrzej Sygut. Świadczą o tym artykuły w specjalistycznej prasie medycznej cytowane na wielu konferencjach i sympozjach – przypomniał w rozmowie z Radiem Kielce. Andrzej Sygut podkreślił, że realizacja programu była możliwa po uporządkowaniu funkcjonowania w mieście podstawowej opieki zdrowotnej. Chodzi m.in o decyzję dotyczącą prywatyzacji szpitala.
Od samego początku w realizację programu był zaangażowany doktor Marian Patrzałek. Jak wspomina współpraca z miastem odbywała się na prostych zasadach. Pan prezydent ze swoim zespołem dbał o sprawy finansowo-organizacyjne. Ja odpowiadałem za cały system szczepień. Wzajemnie sobie nie przeszkadzaliśmy – mówi Radiu Kielce.
Podczas spotkania w Warszawie eksperci podkreślali, że powszechne szczepienie niemowląt przeciwko pneumokokom, wprowadzone w Kielcach 10 lat temu, drastycznie ograniczyło liczbę zachorowań na zapalenie płuc. Programem objęto dotychczas w Kielcach 15 tys. dzieci w wieku do pierwszego roku życia. Średnio co roku szczepionych jest 1600 dzieci. Szczepienia finansowane są z budżetu miasta – dotychczas na ten cel przeznaczono ok. 15 mln zł.
Organizatorem dzisiejszego spotkania w Warszawie była Fundacja Rozwoju Pediatrii, a poprowadziła je profesor Teresa Jackowska, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pediatrii.