Świętokrzyskie kuratorium zakończyło przyjmowanie zgłoszeń od szkół, których uczniowie wezmą udział w konkursach przedmiotowych. Tradycyjnie największe emocje wzbudza rywalizacja gimnazjalistów. Laureaci będą mieli zapewnione miejsce w wymarzonym liceum lub technikum.
Jak informuje Renata Rabczyńska, wicekurator oświaty, w tym roku są spore zmiany w konkursach przedmiotowych. Przede wszystkim jest ich więcej. Dwunastym przedmiotem, w którym mogą rywalizować uczniowie, jest język francuski. Dotychczas, osoby które chciały sprawdzić swoją wiedzę musiały wyjeżdżać na sprawdziany do województwa małopolskiego.
Kolejne zmiany dotyczą liczby laureatów w poszczególnych dziedzinach. Dotychczas każdy konkurs traktowano tak samo, mimo że niektóre z nich nie cieszyły się popularnością. W związku z tym np. laureaci ze słabo obsadzonego języka rosyjskiego – mieli tyle samo „zagwarantowanych miejsc” w liceach co np. uczestnicy konkursu historycznego. Po zmianach liczba „wejściówek” jest ograniczona do jednej czwartej uczestników finału, którzy dodatkowo muszą uzyskać 90% punktów możliwych do zdobycia.
„W przypadku, kiedy niewielu uczniom uda się zdobyć wymagane 90 procent, dopuszczamy możliwość, by laureaci mieli nieco gorszy wynik. Ale ciągle nie może być ich więcej niż 25 procent uczestników finału” - wyjaśnia wicekurator.
Eliminacje konkursów przedmiotowych rozpoczną się 16 listopada. Pierwszym przedmiotem, z którym zmierzą się gimnazjaliści, będzie język niemiecki. Natomiast dzieci ze szkół podstawowych – 17 listopada przystąpią do konkursu z matematyki.