16 firm i organizacji zgłosiło się do dialogu technicznego w sprawie budowy nowej siedziby dla Muzeum Przyrodniczego Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jak informuje, dyrektor Parku Jan Reklewski, jest wśród nich wiele przedsiębiorstw budowlanych i architektonicznych z dużym doświadczeniem, które są zainteresowane rozmowami na temat tworzenia koncepcji obiektu i nowej wystawy.
Do końca grudnia Świętokrzyski Park Narodowy będzie prowadził z każdą z firm indywidualne rozmowy, na podstawie których powstaną założenia do projektu nowej siedziby centrum edukacji przyrodniczej – informuje Jan Reklewski. Dyrektor jest otwarty na rozwiązania, które będą proponować przedsiębiorcy. Według niego nowy obiekt mógłby wtapiać się w krajobraz poprzez wykorzystanie naturalnych materiałów, jak kamień i drewno. Chciałby też, aby budynek był energooszczędny i tani w utrzymaniu.
Do dialogu technicznego zgłosiły się też gminy Nowa Słupia i Bieliny, które zabiegają o to, by nowy obiekt Świętokrzyskiego Parku Narodowego powstał na ich terenie, zwiększając atrakcyjność turystyczną - przyznaje Jan Reklewski. W Nowej Słupi rozważana jest działka przy wejściu na Szlak Królewski, gdzie teraz znajduje się parking. Po wymianie gruntów z gminą Bieliny Park mógłby też rozważać działkę przy wjeździe na Św. Krzyż od strony Huty Szklanej. Trzecią możliwością jest wykorzystanie działki na wzgórzu Świętego Krzyża, w miejscu po budynkach naczelnika więzienia. Każda możliwość ma wady i zalety – uważa dyrektor.
Obecnie Muzeum Przyrodnicze znajduje się w części zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu. Budynki od lat 50 XX wieku należą do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, jednak ojcowie Oblaci od kilkunastu lat zabiegają o ich odzyskanie. Jan Reklewski podkreśla, że obie strony chcą porozumienia w tej sprawie. Dla Świętokrzyskiego Parku Narodowego obiekty na Św. Krzyżu są kosztowne w utrzymaniu i trudne w adaptacji – dodaje Jan Reklewski. Według niego, optymalnym rozwiązaniem byłoby opuszczenie budynków na Św. Krzyżu po stworzeniu nowej siedziby dla centrum edukacji przyrodniczej.
Ojciec Dariusz Malajka przyznaje, że rozmowy z nowym dyrektorem Parku przebiegają pomyślnie. Dodaje, że ta przestrzeń będzie się idealnie nadawała do zaprezentowania ekspozycji w ramach planowanego w tym miejscu Muzeum Świętego Krzyża. Oblaci chcą pokazać całą historię Świętego Krzyża i regionu, który swoją nazwę bierze z tego miejsca.
Po zakończeniu dialogu technicznego Świętokrzyski Park Narodowy ogłosi konkurs na opracowanie koncepcji nowego budynku edukacji przyrodniczej. Trwają też rozmowy o możliwych źródłach sfinansowania tej inwestycji. Jednym z nich mógłby być Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.