Specjalne przewodniki po Pińczowie i Busku-Zdroju cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów i mieszkańców. Są to mobilne aplikacje na telefon, dzięki którym można lepiej poznawać miasto w nowy i zaskakujący sposób. Użytkownik aplikacji słyszy nagrania i dźwięki opisujące miejsce, w którym aktualnie się znajduje.
Agnieszka Kucybała z pińczowskiego Centrum Kultury, informuje, że prace nad „niePrzewodnikiem” rozpoczęły się od rozmów z mieszkańcami, którzy wspominali dawne życie kulturalne i społeczne w Pińczowie. Aplikacja cieszy się dużym powodzeniem. Ponieważ smartfonów jest bardzo dużo, ludzie chętnie korzystają z tej formy zwiedzania miasta. Można spacerować ze słuchawkami w uszach po Pińczowie i poznać jego dawną historię.
Stowarzyszenie „Młode Busko” zrealizowało projekt niePrzewodnika z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Jak informuje prezes stowarzyszenia Łukasz Szumilas, na dźwiękowej mapie aplikacji znajdują się najbardziej atrakcyjne i najciekawsze pod względem turystycznym miejsca. Jest wśród nich trasa aleją Mickiewicza, druga prowadzi przez buski Park Zdrojowy. Cała historia tych miejsc zapisana w formie dźwiękowej pozwala w zupełnie nowy i kreatywny sposób poznać Busko-Zdrój.
Dodaje, że, jak wskazuje sama nazwa aplikacji, niePrzewodnik nie jest zwykłym przewodnikiem, który w sposób tradycyjny przybliża zabytki i atrakcje miasta. Możemy poznać różne historie mieszkańców, którzy opowiadają na przykład o swoich pierwszych wrażeniach, kiedy przyjechali do Buska. Możemy przenieść się w czasie i usłyszeć, jak wyglądał dawniej sposób spędzania wolnego czasu w Parku Zdrojowym tłumaczy Łukasz Szumilas.
Twórcami pińczowskiego i buskiego niePrzewodnika są Marcin Barski i Konrad Gęca. Aplikacja działa tylko na terenie miast. Mobilne niePrzewodniki posiada tylko pięć miast w Polsce. Aplikację możemy darmowo pobrać w sklepie Google Play.